Reklama

Polski oddział niemieckiej firmy SFI oraz dwie warszawskie spółki – PnP Systems oraz SMI Europe – rozpoczęły działalność w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce koło Rzeszowa.

– Misją Inkubatora jest wspieranie młodych przedsiębiorców regionalnych i start-upowców, którzy mają pomysły na ciekawy innowacyjny biznes – mówi Barbara Kostyra z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

– Jednak fakt, że chcą u nas inwestować firmy z innych miast w Polsce, a także z zagranicy świadczy o tym, że i Inkubator, i Podkarpacie jest dobrym miejscem do rozwoju przedsiębiorczości – uważa Kostyra.

Produkty dla systemów lotniskowych

Od 1 września w budynku B Inkubatora Technologicznego w Jasionce działa firma PnP Systems. To technologiczny start-up, którego celem jest tworzenie i rozwijanie innowacyjnych rozwiązań w sektorze technologii kosmicznych i satelitarnych oraz ich zastosowanie użytkowe przemysłowe i obronne.

Firma koncentruje się na projektach badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania systemów telekomunikacyjnych GNSS (Global Navigation Satellite Systems) i GIS (Geographic Information System) oraz ich potencjalnych możliwościach wdrożeniowych.

– W Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym chcemy tworzyć nowatorskie produkty stosowane w rozwoju systemów lotniskowych – mówi Jakub Świętosławski, członek zarządu PnP Systems.

O wejściu firmy do Inkubatora Technologicznego zdecydowało to, że lotnictwo i kosmonautyka zostały wpisane do inteligentnych specjalizacji Podkarpacia, które znalazły się w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

– Istotna też jest możliwość wykorzystania doświadczeń naukowców z Podkarpacia, a szczególnie Politechniki Rzeszowskiej, co powinno przynieść wymierne efekty naukowo-gospodarcze – uważa Jakub Świętosławski.

Firma PnP Systems liczy na swój rozwój także dzięki działalności w Dolinie Lotniczej.

Głównym udziałowcem spółki jest Clear Sky Systems, firma działająca w branży lotniczej. PnP Systems współpracuje z inżynierami i ekspertami, którzy mają kilkunastoletnie doświadczenie w realizacji projektów przemysłowych oraz badawczo-rozwojowych z dziedziny technologii nawigacyjnych, satelitarnych, telekomunikacji, elektroniki i informatyki.

Innowacyjne rozwiązania dla marketingu sportowego

W budynku B Inkubatora Technologicznego od kilku tygodni działa także spółka SMI Europe, która będzie się produkować oraz wdrażać aplikacje mobilne dla sportu. Zajmie się również integracją systemów pomiaru czasu z rozwiązaniami IT, produkcją wirtualnych paneli do zarządzania grafikami online, a także interaktywnymi oraz innowacyjnymi rozwiązaniami dla marketingu sportowego.

W tym samym budynku Inkubatora działalność rozpoczęła SFI Polska. To spółka zajmująca się konstrukcjami i rozwojem transportu technologicznego dla różnych gałęzi przemysłu: aluminiowego, cementowego, samochodowego i recykling wszystkich odpadów.

SFI Polska należy do niemieckiej firmy SFI Stotz Fredenhagen Industries, założonej w drugiej połowie XIX wieku i zatrudniającej prawie 300 osób.

W Inkubatorze Technologicznym w Jasionce działa już 28 firm związanych z biznesem lotniczym, elektromaszynowym, informatycznym, chemicznym i biotechnologicznym.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama