Prawie 28 mln zł kosztował nowy budynek Inkubatora Technologicznego w Jasionce koło Rzeszowa. Będą w nim prowadzone specjalistyczne usługi badawcze na użytek przemysłu.

[Not a valid template]

 

Kompleks Inkubatora Technologicznego Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis w Jasionce powiększył się o kolejny budynek –  IT 4. Czwarty budynek kompleksu ma prawie 4 tys. m kw. Powierzchnia produkcyjno-usługowa obejmuje 13 pomieszczeń, w tym 10 przeznaczonych jest do wynajęcia przez początkujące firmy, a w 3 należących do laboratorium zainstalowano sprzęt laboratoryjny.

Część socjalno-biurowa ma 20 pokoi biurowych o powierzchni ok. 26 m kw.  przeznaczonych do wynajęcia. Nowością w Inkubatorze jest powierzchnia open-space office, jaka powstała z myślą o najmłodszych przedsiębiorcach i studentach, których nie stać na zapłacenie dużego czynszu. Obejmuje ona 5 stanowisk biurowych 1-osobowych; 4 stanowiska biurowe 2-osobowe; 10-osobowa sala narad.

Supernowoczesny sprzęt do badań

„Perełką” nowopowstałego budynku jest Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis. – Oferta laboratorium skierowana jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców PPNT Aeropolis, a także do przedsiębiorstw terenu Podkarpacia i całej Polski oraz inwestorów zagranicznych, którzy mogą zlecać badania na nowoczesnym sprzęcie – zaznacza Agnieszka Florek z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Ręczny spektrometr rentgenowskiej spektroskopii fluorescencyjnej z dyspersją energii (EDXRF) przeznaczony do wykonywania szybkich i nieniszczących analiz. W komorze klimatycznej firmy z branży tworzyw sztucznych mogą zlecać badania starzeniowe powłok izolacyjnych kabli, badanie komponentów z tworzyw (reklamówki, worki foliowe, itp.) pod kątem biodegradacji, badanie przenikania wilgotności do wnętrza kabli; branża fotowoltaiczna – testy wilgotnościwo-zamrożeniowe, badanie cyklów termicznych dla modułów krzemowych oraz cienkowarstwowych.

Natomiast firmy z branży automotive mogą tu przeprowadzać testy starzeniowe poduszek powietrznych, badania starzeniowe powłok lakierniczych z wykorzystaniem systemu nadeszczania, badanie wytrzymałości tapicerki na promieniowanie słoneczne.

Badania prowadzą specjaliści, wyniki interpretują naukowcy współpracujący z przemysłem

Dla lotnictwa, medycyny i nie tylko

Advertisement

W laboratorium funkcjonuje też pracownia szybkiego prototypowania wyposażona w skaner optyczny i dwie drukarki 3D, a także wiele innych nowoczesnych sprzętów, pozwalających na szeroki wachlarz badań.

Z przestrzennego skanera optycznego umożliwiającego skanowanie 3D mogą korzystać producenci z przemysłu lotniczego, samochodowego i dóbr konsumpcyjnych oraz ich dostawcy. Dostępna w laboratorium drukarka w technologii SLS ma ogromny potencjał produkcyjny i może być zastosowana przy produkcji prototypów telefonów, części maszyn i ich napędów, części zamiennych dla branży AGD, a nawet biżuterii i dodatków.

Z kolei wielkoformatowa drukarka w technologii 3SP pozwala na nawet produkcję wyjątkowo dużych modeli 3D z zachowaniem dokładności detali – dedykowana jest przemysłowi, lotnictwu i medycynie, jubilerom, dentystom.  Na wyposażeniu laboratorium znajdują się także kamery termowizyjne, z których może korzystać branża odnawialnych źródeł energii, np. w pomiaru generatorów w gondolach wiatraków czy pomiarów ogniw fotowoltaicznych.

Kamery te znajdują szerokie zastosowanie w procesie sterylizacji opakowań medycznych i przy określaniu temperatury obudowy komór spalania silników lotniczych.

Badania pod okiem fachowców

Przed zakupem wszystkie nowoczesne urządzenia konsultowane były z przedsiębiorcami, aby odpowiadały ich potrzebom. Badania na sprzęcie laboratoryjnym będzie prowadzić grupa wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów, którzy doskonale znają te urządzenia. Przedsiębiorcy mogą więc być pewni, że zlecają badania w odpowiednie ręce. Laboratorium zapewnia także możliwość interpretacji wyników badań przez kadrę wyższych uczelni – współpracującą z przemysłem.

Nowy budynek Inkubatora Technologicznego kosztował prawie 28 mln zł, z czego samo wyposażenie laboratorium kosztowało 10,8 mln zł.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama