Zdjęcie: Materiały ITD

Warte 1,7 mln zł cztery nowoczesne furgony wyposażone w specjalistyczny sprzęt kontrolny trafiły do podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Nowe furgony pokazano w czwartek w pobliżu autostrady A4. MOP Bratkowice koło Rzeszowa jest jednym z punktów kontrolnych podkarpackiej ITD. Z nowych radiowozów będą korzystać inspektorzy z Rzeszowa, Krosna i Mirocina.

Każdy z nowych furgonów jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt, m.in. testery diagnostyczne, dymomierz, sonometr, wagi samochodowe. Sprzęt umożliwi przeprowadzenie kompleksowych kontroli stanu technicznego ciężarówek i autokarów.

Szybsza diagnostyka pojazdów ograniczy m.in. ruch najbardziej wyeksploatowanych i niebezpiecznych samochodów. – Przenośne, dynamiczne wagi samochodowe umożliwią częstsze kontrole tonażu pojazdów i wycofywanie z ruchu przeciążonych, niszczących drogi samochodów – twierdzi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Do tej pory Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Rzeszowie miał 12 furgonów, z których większość od co najmniej 7 lat jest wykorzystywana do kontroli. Ze względu na bliskość Słowacji i Ukrainy oraz ruch tranzytowy, nowe radiowozy oraz sprzęt kontrolny ITD będzie wykorzystała m.in. w trakcie kontroli międzynarodowych przewozów drogowych.

– Pomogą nam chronić polski rynek transportowy – uważa Jarosław Skolik, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. Podkarpaccy inspektorzy ITD rocznie kontrolują ok. 13 tys. pojazdów, ponad połowa z nich jest zagranicznych przewoźników.

– Najczęściej ujawniamy przypadki niestosowania się do norm czasu pracy, ingerencji w tachografy i stosowania niedozwolonych urządzeń oraz wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych bez wymaganych zezwoleń – mówi Jarosław Skolik. 

Nowe furgony zostały przekazane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie tylko do Rzeszowa, ale do wszystkich 16 wojewódzkich inspektoratów. Kupiono je dzięki unijnym funduszom z programu „Infrastruktura i Środowisko”. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama