Nowoczesny sprzęt dla KSW nr 2 w Rzeszowie. Do szybszej diagnostyki

Patomorfolodzy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie szybciej ocenią tkanki pobrane od pacjentów. Umożliwi im to nowy sprzęt diagnostyczny.

 

Dzięki Fundacji Iskierka, która opiekuje się dziećmi onkologicznymi, i Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie, szpital przy ulicy Lwowskiej wzbogacił się o sprzęt, który pomoże w szybszym wykrywaniu nowotworów u małych pacjentów. Urząd na zakup sprzętu przeznaczył prawie 500 tys. zł. Pieniądze wydano na skaner do preparatów histologicznych.

Aby uzyskać cyfrowy obraz badanego preparatu, konieczna jest wysoka jakość preparatu szklanego. Iskierka we współpracy z Fundacją DKMS kupiła mikrotom z torem wodnym, zautomatyzowaną barwiarko-nakrywarkę oraz nowoczesny mikroskop, a także rzutnik multimedialny do szkoleń personelu. Cały sprzęt jest warty prawie 400 tys. zł. 

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny jest na wyposażeniu Zakładu Patomorfologii KSW nr 2.  Dotychczas na badanie konsultacyjne trzeba było czekać nawet kilka tygodni i potwierdzić rozpoznanie w ośrodku referencyjnym. To, w przypadku chorób agresywnych, szybko postępujących, uniemożliwia szybką reakcję na zastosowanie odpowiedniego leczenia.

– Bez właściwej i szybkiej diagnozy, nie ma leczenia – zwraca uwagę dr n. med. Mariusz Książek, kierownik Zakładu Patomorfologii. Tym bardziej, że wiele chorób onkologicznych u dzieci daje się w pełni zażegnać pod warunkiem szybkiego rozpoczęcia leczenia. Nowoczesny sprzęt, który we wtorek trafił do szpitala, znacząco ten proces poprawia. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Zakład należało wyposażyć w odpowiednie narzędzia pracy, aby lekarze – patomorfolodzy mogli szybciej i prawidłowo oceniać nadesłane wycinki tkankowe pobrane od pacjentów – mówi Barbara Rogowska, dyrektor KSW nr 2. – Diagnostyka może mieć kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji o formie leczenia – dodaje Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Iskierki.

W budżecie województwa podkarpackiego na 2022 i 20023 rok zaplanowano łącznie 11,5 mln zł na generalną przebudowę kliniki patomorfologii w KSW nr 2. – Chcemy, aby pacjenci naszego szpitala mieli szybszy dostęp do niezbędnej diagnostyki i natychmiastowego wdrożenia procesu leczenia – zapewnia Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

(ram)

Zdjęcia: Fundacja Iskierka

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama