Ambulans kryminalistyczny, chromatografy gazowe i cieczowy, biblioteka widm podczerwieni – to tylko część specjalistycznego sprzętu, który ma usprawnić pracę Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Ambulans kryminalistyczny to samochód marki Renault Master, który wykorzystywany będzie do obsługi nagłych zdarzeń. Wyposażony jest w mobilny chromatograf gazowy, mobilne stanowisko do akwizycji danych cyfrowych na miejscu katastrof i wydarzeń nadzwyczajnych, a także przenośny system rejestracji geometrii otoczenia 3D.

– Pozwoli na szybkie dotarcie na miejsce katastrofy lub przestępstwa i szybką analizę próbek zabezpieczonych na miejscu zdarzenia – poinformowała KWP w Rzeszowie

Większość nowego specjalistycznego sprzętu trafiła do Pracowni Chemii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie. Chromatografy gazowy i cieczowy używane są do analiz próbek i mieszanin zabezpieczonych na miejscach zdarzeń lub przestępstw. Rozbijają mieszaniny na poszczególne związki chemiczne, co pozwala na ustalenie składu podrabianych leków, kosmetyków, dopalaczy, sterydów anabolicznych.

Zakupiona specjalistyczna biblioteka widm podczerwieni umożliwia precyzyjną identyfikację poszczególnych związków, wchodzących w skład badanych próbek. System rejestracji geometrii otoczenia 3D, dzięki wiązce laserowej, wykonuje pomiary śladów z miejsc katastrof i poważnych wypadków drogowych, na potrzeby ich dokumentowania, wizualizacji i rekonstrukcji.

Cały sprzęt kosztował ponad 2 mln zł. Projekt był współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama