Nowy angiograf i 25 mln zł na kolejne inwestycje w szpitalu na ulicy Lwowskiej

0
Reklama

Sprzęt do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii udarów mózgu trafił do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. 

 

Zakup systemu do angiografii sfinansowano z pieniędzy samorządu województwa i Ministerstwa Zdrowia. Resort zdrowia przeznaczył ok. 1,8 mln zł, samorząd ponad 5,7 mln zł. Sprzęt do angiografii trafił do KSW nr 2 w Rzeszowie w ramach rządowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego “Polkard”. 

W poniedziałek uroczyście oddano sprzęt dla rzeszowskiego szpitala. 

Udar mózgu jest drugą, po chorobie niedokrwiennej serca, przyczyną zgonów na świecie. Polska nadal należy do grupy krajów o wysokich wskaźnikach zapadalności na udar oraz stosunkowo wysokich wskaźnikach umieralności.

By tę sytuację poprawić szpitale potrzebują sprzętu umożliwiającego stosowanie nowoczesnych metod terapii. Oddziały udarowe muszą mieć sprzęt umożliwiający dokładną ocenę przyczyn i wydolności krążenia mózgowego.

– Jest o co walczyć. Udar jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia – twierdzi dr Jarosław Homa, kierownik Pracowni Radiologii Zabiegowej i Badań Naczyniowych, która jako jedyna na Podkarpaciu zajmuje się neuroradiologią zabiegową.

Zakupiony dwulampowy angiograf maksymalnie ogranicza dawkę rentgenowską bez ujemnych skutków dla obrazu. 

– Instalacja nowego urządzenia jest otwarciem nowej karty w historii pracowni – uważa dr Homa. Pracownia, której on szefuje, właśnie obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Zakup sprzętu ma duże znaczenie. – Będziemy lepiej, bezpieczniej i dokładniej diagnozować oraz leczyć pacjentów – twierdzi dr Jarosław Homa.

W poniedziałek podpisano także umowę na kolejne inwestycje w KSW nr 2 przy ul. Lwowskiej. Umowa opiewa na ponad 25 mln zł i dotyczy m.in. poprawy jakości leczenia w szpitalu najmłodszych pacjentów.

– Nie ma momentu, żebyśmy mogli powiedzieć, że wszystko zostało zrobione i zakupiliśmy najbardziej nowoczesny sprzęt. Postęp w medycynie i technikach medycznych jest tak duży, że ciągle musimy za nimi nadążać, by poprawiać jakość świadczonych usług – mówił Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

Pieniądze zostaną wydane prace budowlane oraz zakup niezbędnego wyposażenia na potrzeby funkcjonowania Kliniki Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii, bloków operacyjnych, centralnej sterylizatorni oraz Kliniki Gastroenterologii.

Oprac. (ram) na podstawie podkarpackie.pl

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: