Reklama

Powraca pomysł budowy nowego biurowca dla rzeszowskich urzędników. Szacuje się, że będzie kosztował około 100 mln zł.

[Not a valid template]

Obecnie ok. 670 urzędników z 40 wydziałów pracuje w 20 różnych miejscach rozsianych po całym Rzeszowie. Każdy, kto chce załatwić sprawę w urzędzie, musi się trochę nabiegać. Miasto poszło na rękę mieszkańcom, tworząc w centrach handlowych punkty obsługi klientów, gdzie mogą złożyć lub pobrać odpowiednie pisma. Dodatkowo w jednym miejscu zgrupowało też wydziały podobnym charakterze, jak np. przy ul. Kopernika znalazł się wydział architektury i geodezji.

Kilka lat temu powstał pomysł stworzenia jednego gmachu dla urzędników. Budynek miał stanąć na działce pomiędzy Zespołem Szkół nr 1, a Urzędem Marszałkowskim. – Prezydent Ferenc od lat zabiega o to, by wydziały znajdowały się w jednym budynku, tak by maksymalnie ułatwić życie mieszkańcom – przekonuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta. Dodaje również, że w obecnym budżecie nie ma jednak zarezerwowanych pieniędzy na ten cel.

W 2009 roku konkurs na zaprojektowanie budynku wygrała krakowska pracownia UCEES, która zaproponowała budowę 55-metrowego budynku ze szklaną elewacją. Wtedy jednak radni nie zgodzili się na tą inwestycje i usunęli ją z wieloletniego programu finansowego. Pomysł teraz powrócił.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Chcemy, aby budynek został dofinansowany ze środków unijnych 2014-2020, a dodatkowo zależy nam, aby instytucje zainteresowane przeniesieniem tam części swoich wydziałów, czyli ZUS i Urząd Marszałkowski, również partycypowały w kosztach budowy – wyjaśnia Chłodnicki.

Koszt budowy nowego gmachu to ok. 100 mln zł. Jeśli miasto podpisze porozumienie z z ZUS i Urzędem Marszałkowskim, to koszty powinny się rozłożyć proporcjonalnie co do potrzebnych tym instytucjom powierzchni. Urząd Miasta Rzeszowa swój wkład planuje w większości sfinansować ze sprzedaży lub wynajmu obecnych nieruchomości.

Urzędnicy zastanawiają się również nad wynajęciem lub kupieniem jednego dużego biurowca. Obecnie wśród propozycji znajdują się budynek przy Targowej 1, gdzie miasto jest właścicielem ok. 30 proc. powierzchni i Centrum 2000.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama