Reklama

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej korzysta z nowej utwardzonej drogi startowej na lotnisku w Jasionce.

[Not a valid template]

 

Dotąd OKL użytkował pas o nawierzchni  naturalnej. Nowa inwestycja Ośrodka z nawierzchnią asfalto-betonową o wymiarach 900 m x 30 m posiada konstrukcję, która przyspiesza i ułatwia odpływ wody opadowej, a co za tym idzie zwiększa bezpieczeństwo wykonywania operacji lotniczych. Ponadto pas startowy wyposażony jest w oświetlenia nawigacyjne składające się z lamp krawędziowych, lamp końca i progu drogi startowej. Nawierzchnia jest odpowiednio oznakowana w poziome.

– Zwiększyły się znacznie możliwości wykonywania lotów. Część floty OKL użytkowana jest ze względów eksploatacyjnych wyłącznie na pasach utwardzonych. Brak takiego pasa na lotnisku powodował konieczność kołowania na pas betonowy, co znacznie ograniczało ilość lotów w ciągu jednego dnia. Dodatkowo nowy pas, w porównaniu do użytkowanego wcześniej jest równiejszy, co pozytywnie wpływa na eksploatację samolotów  – mówi  Maciej Miąskowski, kierownik szkolenia OKL.

Dodatkowy pas to ogromna korzyść dla studentów, którzy już od samego początku procesu szkolenia będą mieli możliwość praktycznego zapoznawania się z oznakowaniem drogi startowej tak jak na lotniskach komunikacyjnych.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

 

Reklama