Reklama

Pierwsze konkursy na pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Podkarpacia na lata 2014-2020 zostaną ogłoszone w trzecim lub czwartym kwartale br.

[Not a valid template]

 

W środę (25 marca) w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się uroczysta inauguracja RPO. Przyjechali samorządowcy, przedsiębiorcy i naukowcy. Budżet RPO dla Podkarpacia na lata 2014-2020 wynosi ponad 2,114 mld euro. Jest o prawie miliard euro większy niż w perspektywie 2007-2013.

– Wielkość środków jest dla nas wyzwaniem, ale wyzwań się nie boimy. One mają służyć nie tylko nam tu i teraz, ale przede wszystkim przyszłym pokoleniom – mówił marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

Na budżet RPO składa się ponad 1,5 mld euro na projekty Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i prawie 595 mln euro na projekty Europejskiego Funduszu Społecznego. O pieniądze będą mogły zabiegać samorządy, a także przedsiębiorcy, uczelnie wyższe oraz instytucje pozarządowe i społeczne.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że wydanie ponad 2 mld euro jest dla Podkarpacia wyzwaniem. Pieniądze w dużej mierze będą przeznaczane dla przedsiębiorców, badania, rozwój.

– To nam dziś dobrze idzie. Chcemy to dalej wspierać. To kierunek, na który stawiamy – mówił Ortyl.

Unijne pieniądze będą wydawane na tworzenie miejsc pracy, dotacje na rozwój własnej działalności gospodarczej, dotacje dla biznesu.

Wszystkie ręce na pokład

Do Rzeszowa na inaugurację RPO przyjechały Magdalena Horodyska z Komisji Europejskiej i Agnieszka Dawydzik z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

– Trzeba wszystkie ręce na pokład, żeby to nie były środki zmarnowane. Tak naprawdę nie jest ważne, czy wybudowane zostaną kilometry dróg, trzy przedszkola, czy przecznice i ileś skrzyżowań. To jest efekt, który dziś widzimy, ale to, co ważniejsze, to jakie efekty dalej wywołają one w gospodarce – mówiła Agnieszka Dawydzik.

Władysław Ortyl zapowiedział, że teraz urząd będzie przygotowywał kryteria ubiegania się o pieniądze. Pierwsze konkursy w ramach nowego RPO mają ruszyć już w trzecim lub czwartym, kwartale br.

Pieniądze będą przyznawane głównie na projekty, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia. Na wspieranie rynku pracy zaplanowano 227,4 mln euro, na inwestycje drogowe, kolejowe, transport publiczny i terminale przeładunkowe ponad 406 mln euro.

Na zwiększenie konkurencyjności regionalnej gospodarki pójdzie 374 mln euro. Pieniądze te trafią głównie do przedsiębiorców, którzy realizują projekty z zakresu prac badawczo-rozwojowych oraz wprowadzają innowacyjne rozwiązania.

Podkarpacki RPO ma 10 priorytetów:

1. Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka – 374 mln euro

2. Cyfrowe Podkarpackie – 81 mln euro

3. Czysta energia – 253,7 mln euro

4. Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego – 186,2 mln euro

5. Infrastruktura komunikacyjna – 406,4 mln euro

6. Spójność przestrzenna i społeczna – 217,8 mln euro

7. Regionalny rynek pracy – 227,4 mln euro

8. Integracja społeczna – 169,1 mln euro

9. Jakość edukacji i kompetencji w regionie – 128,5 mln euro

10. Pomoc techniczna – 69,7 mln euro

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: