Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Marcin Warchoł

Marcin Warchoł został ministrem sprawiedliwości, a Małgorzata Jarosińska-Jedynak stanęła na czele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. 

To dwoje podkarpackich polityków Zjednoczonej Prawicy, którzy znaleźli się w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Rządu, który po wyborach parlamentarnych z 15 października nie ma sejmowej większości. W poniedziałek Morawiecki skierował do prezydenta RP Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów.

Zaprzysiężenie nowego rządu rozpoczęło się o godz. 16:30 w Pałacu Prezydenckim. 

W nowej ekipie Morawieckiego utrzymały się tylko trzy osoby. Ministrem obrony narodowej pozostał Mariusz Błaszczak, z kolei dotychczasowa minister rodziny Marlena Maląg została ministrem rozwoju i technologii, a Szymon Szynkowski vel Sęk, dotychczasowy minister ds. Unii Europejskiej, został ministrem spraw zagranicznych. 

 

Warchoł bierze się do roboty 

Zaskakujące jest to, że z rządu Mateusza Morawieckiego wypadł Zbigniew Ziobro, dotychczasowy minister sprawiedliwości, który w ostatnich wyborach startował z rzeszowskiej listy PiS. Ziobrę zastąpił Marcin Warchoł, rzeszowski poseł Suwerennej Polski, od 2015 roku wiceminister sprawiedliwości, w Sejmie zasiada od 2019 roku. 

Warchoł jednocześnie będzie pełnił funkcję prokuratora generalnego. – Będą mógł jeszcze bardziej pomagać ludziom – mówi nam Marcin Warchoł. – Chcę mieszkańców Podkarpacia jeszcze lepiej reprezentować w Sejmie i rządzie – twierdzi. Specjalnie się nie przejmuje tym, że nowy rząd PiS będzie rządem tylko na chwilę – na około dwa tygodnie. 

– „Co masz zrobić jutro, zrobić dziś”. Hasło śp. prezydenta Ferenca [byłego prezydenta Rzeszowa, który poparł Warchoła w przedterminowych wyborach w 2021 roku – przyp. red.] mi przyświeca. Nie bawię się dywagacje i przypuszczenia, tylko biorę się do roboty. Bez kalkulacji – mówi nam Marcin Warchoł. 

Fundusze dla Jarosińskiej-Jedynak 

Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Drugą osobą z Podkarpacia w nowym rządzie Morawieckiego na stanowisku ministerialnym została Małgorzata Jarosińska-Jedynak, dotychczasowa wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Teraz Jarosińska-Jedynak stanęła na czele tego resortu. W rządowych ławach zasiada od 2018 roku. Wcześniej pracowała w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. 

Jarosińska-Jedynak w 2018 roku została wiceministrem inwestycji i rozwoju. Odpowiadała za wdrażanie funduszy unijnych na innowacje, cyfryzację i kapitał ludzki, a także nadzorowała program „Dostępność Plus”. 15 listopada 2019 roku została ministrem funduszy i polityki regionalnej. Rok później, w ramach rekonstrukcji rządu, wiceministrem.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, choć urodziła się w Rzeszowie, to w ostatnich wyborach startowała z siódmego miejsca listy PiS w okręgu nr 22 (krośnieńsko-przemyskim). Zdobyła tylko 2 545 głosów, sejmowego mandatu nie uzyskała. 

Skład nowego rządu:

– premier – Mateusz Morawiecki

– minister obrony narodowej – Mariusz Błaszczak

– minister sprawiedliwości – Marcin Warchoł 

– minister spraw zagranicznych – Szymon Szynkowski vel Sęk

– minister spraw wewnętrznych i administracji – Paweł Szefernaker

– minister kultury i dziedzictwa narodowego – Dominika Chorosińska

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– minister finansów – Andrzej Kosztowniak

– minister aktywów państwowych – Marzena Małek

– minister sportu i turystyki – Danuta Dmowska-Andrzejuk

– minister zdrowia – Ewa Krajewska

– minister infrastruktury – Alvin Gajadhur 

– minister rozwoju i technologii – Marlena Maląg

– minister rolnictwa i rozwoju wsi – Anna Gembicka

– minister klimatu i środowiska – Anna Łukaszewska-Trzeciakowska

– minister funduszy i polityki regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak 

– minister rodziny i polityki społecznej – Dorota Bojemska

– minister edukacji i nauki – Krzysztof  Szczucki

– minister – szef KPRM – Izabela Antos

– członek Rady Ministrów – Jacek Ozdoba

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama