Reklama

SLOT Art Cafe, warsztaty, nabór wolontariuszy, spotkania – to nowy sezon w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury. Dziś otworzą go warsztaty parzenia kawy z Dolka cafe. Wstęp wolny.

Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych (SLOT) działające przez Rzeszowskim Inkubatorze Kultury organizuje szereg atrakcji kulturalnych. W każdy czwartek w SLOT Art Cafe przy ul. Jagiellońskiej 24 (budynek Estrady Rzeszowskiej za Galerią Graffica) inne propozycje.

Dzisiaj (1 października) odbędą się warsztaty kawowe Dolka cafe, którego pomysłodawcą jest Eryk. Pasją do kawy zaraziła go babcia Adolfina. Od jej imienia wzięła się nazwa przenośnej parzalni kawy.

Eryk przyjechał do Rzeszowa na studia i postanowił tu założyć kawiarenkę z kawą o wysokiej jakości w miejscu niezwiązanym z kawą. Wybór miejsca padł na dworzec PKP. W Dolce można wypić wszelkie świeżo palone z warszawskiej palarki kawy z ekspresu ciśnieniowego i alternatywne kawne napoje takie jak drip i aeropress.

Na dzisiejszych warsztatach w Slot Art Cafe Eryk będzie zarażał miłością do kawy, tak jak przed laty zaraziła go babcia Dolka.

Początek warsztatów o godz. 19:00. Można przyjść godzinę wcześniej i zagrać w gry planszowe.

Mini recital i planszówki

Dlaczego dziewczyny lepiej grają na gitarach niż chłopaki? Będzie można przekonać się o tym na mini recitalu Joanny Rymarskiej, która wystąpi 8 października podczas Slot Art Cafe w RIK-u. Rymarska jest laureatką drugiego miejsca w Studenckim Konkursie Piosenki „Kill me with the MUSIC” oraz zdobywczynią wyróżnienia w konkursie „Student ma Talent” Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Gry planszowe to świetna alternatywa na spędzenie czasu z przyjaciółmi, poznanie nowych osób i zmierzenie się ze swoimi umiejętnościami oraz nabyciem nowych doświadczeń – zapewniają organizatorzy Slot Art Cafe.

Gry, w które będzie można zagrać, nie są dziecinne typu „Jaś i Małgosia”. Będzie można zagrać w grę Taboo, która wymaga szybkiego definiowania rzeczy, które wydają się bardzo oczywiste. Gra wymaga kreatywności w definiowaniu bez użycia zakazanych słów.

Inną ciekawą planszówką, w którą można zagrać zespołowo jest gra przenosząca uczestników w czasy PRL-u. Dzięki niej można wykrzykiwać historyczne slogany typu: „Pan tu nie stał!” oraz dokonywać strategicznych planów co do rozmieszczenia pionków, tak aby zdobyć wymarzone buty Relax lub magnetofon szpulkowy. Na planszówki Slot Art Cafe zaprasza 15 października.

Wspomnienia z Maroko, wymiana ciuchów

Slajdowisko podróżnicze to blok tematyczny, w którym młodzi ludzie opowiadają o swoich wycieczkach. 22 października będzie można posłuchać relacji z podróży do Maroko uzupełnionej pokazem zdjęć.

Jak wygląda piaszczyste Królestwo Marokańskie od kuchni? Czy ludzie są mili i chętnie służą pomocą podróżnikom? Jakie wpadki turystyczne można zaliczyć w Maroku? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można usłyszeć podczas spotkaniach podróżniczego w Slot Art Cafe.

Wielka wymianka ciuchowa z kolei to pomysł dla tych, którzy chcieliby odświeżyć swoją szafę za darmo. Wystarczy zrobić przegląd własnej garderoby, kosmetyków, książek lub innych rzeczy, których już nie chce się używać. I przynieść je wszystkie do RIK-u.

Podczas Slot Art Cafe będzie można dokonać wymienić się ubraniami. Organizatorzy zapraszają na wymiankę, która odbędzie się 29 października, także tych z pustymi rękami.

Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o 19:00 i będą trwały do godz. 22:00. Wstęp bezpłatny.

Teatr instrumentalny inauguruje blok „Inspiracje”

Nowy sezon Rzeszowskiego Inkubatora Kultury to nie tylko Slot Art Cafe. 14 października o 19:00 w Inkubatorze odbędzie się koncert Aleksandra Wnuka, pochodzącego z Rzeszowa młodego pasjonata teatru instrumentalnego i sztuki multi-perkusyjnej Teatr instrumentalny łączy utwór muzyczny z improwizacją aktorską.

Aleksander Wnuk kształcił się w swoich specjalizacjach w Polsce i za granicą. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Kopenhadze, w renomowanej klasie prof. Gerta Mortensena, gdzie po studiach magisterskich ukończył także studia podyplomowe w prestiżowej Soloist Class. Aleksander Wnuk obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej w Krakowie.

Po koncercie z Wnukiem odbędzie się rozmowa z artystą o inspiracjach i znaczeniu niszowego gatunku jakim jest teatr instrumentalny. Spotkanie z Olkiem rozpocznie cykl spotkań „Inspiracje” z młodymi i utalentowanymi artystami, społecznikami, twórcami, animatorami oraz innymi mieszkańcami gotowymi do dzielenia się swoją wiedzą i pasją.

Pierwsze kroki w kulturze „Młodzieży (dla) Miasta”

Trwa rekrutacja uczniów do udziału w projekcie „Młodzież (dla) Miasta”, gdzie uczniowie i uczennice szkół średnich mają szansę stawiać pierwsze kroki w działalności kulturalnej, artystycznej i obywatelskiej. Zadaniem młodych ludzi jest realizacja inicjatyw opartych na społecznej diagnozie i włączania do nich swoich rówieśników oraz innych mieszkańców miasta.

RIK poszukuje 10 osób, które w roli mentorów będą wspierać młodzież w projekcie MdM. Dla osób studiujących kierunki humanistyczne organizatorzy proponują III edycję Studenckiej Akademii Działania. Od listopada do marca odbędzie się cykl spotkań z pracownikami sektora kultury, debaty, warsztaty aktywnymi metodami i praca nad realizacją własnych inicjatyw dla środowiska studenckiego w mieście.

– Szukasz sposobu na siebie w nowym roku akademickim? Masz dużo pomysłów i chęci? Przyjdź z gotową ideą, albo tylko z chęciami współpracy lub napisz na: kontakt@inkubatorkultury.eu – zachęca Rzeszowski Inkubator Kultury.

Szczegóły wszystkich wydarzeń na stronie www.inkubatorkultury.eu

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama