Nowy, precyzyjny sprzęt zyskała pracownia konserwacji muzealiów w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Pracownicy będą mogli wykonywać swoją pracę zgodnie ze standardami XXI wieku.

[Not a valid template]

 

Nowy sprzęt sprawi, że konserwatorzy będą mogli przywrócić blask zabytkowym przedmiotom zwłaszcza w zakresie konserwacji malarstwa oraz grafik, książek i mebli.

Dlatego też do dyspozycji pracowników muzeum będą m.in. aparat do reflektografii w podczerwieni, mikroskop stereoskopowy, dwa mikroskopy cyfrowe. Do pracowni zakupiono także specjalistyczny sprzęt i narzędzia do konserwacji malarstwa i papieru, stół niskociśnieniowy oraz odkurzacz do czyszczenia zbiorów.

Nowe precyzyjne narzędzia pozwolą m.in. na  wywabianie plam z obiektów wykonanych techniką nietrwałą np. z akwareli; usuwanie plam i uzupełniania ubytków w książkach; wykonanie rekonstrukcji w ubytkach grafik.

Takie narzędzia jak mikroskop stereoskopowy umożliwią z kolei wykonywanie fotografii obiektów w dużym powiększeniu, a aparat do reflektografii posłuży do oglądania i rejestrowania badanego dzieła sztuki w świetle IR.

Stół niskociśnieniowy posłuży z kolei do prasowania i podklejania warstwy malarskiej w kontrolowanych warunkach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie twierdzi, że zmodernizowana pracowni konserwacji muzealiów poprawi warunki pracy konserwatorów, zwiększy zakres prac wykonywanych przez pracownię.

– Opieka konserwatorska nad muzealiami, księgozbiorem i archiwaliami wykonywana będzie w sposób zgodny ze standardami XXI wieku – podkreśla muzeum.

Jego przedstawiciele uważają, że nowoczesne wyposażenie pracowni będzie niewątpliwie zachętą dla grup dzieci i młodzieży szkolnej, aby „od podszewki” poznać specyfikę pracy konserwatora dzieł sztuki.

– Specjalistyczny sprzęt będzie prezentowany również podczas zajęć praktycznych prowadzonych przez pracownię konserwacji dla studentów pierwszego roku muzeologii na Uniwersytecie Rzeszowskim – zapowiada rzeszowskie muzeum.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama