Jerzy Cypryś (PiS) został nowym szefem sejmiku podkarpackiego. Zastąpił Jerzego Borcza, który na tym stanowisku wytrwał zaledwie dwa miesiące.

[Not a valid template]

 

Za powołaniem Cyprysia na szefa sejmiku było 19 radnych, 11 głosów otrzymał Wiesław Lada, lider klubu PSL, który był kontrkandydatem zgłoszonym przez ludowców.

To już trzecia osoba na tym stanowisku w tej kadencji. Pierwszym szefem sejmiku był Bogdan Romaniuk (PiS), ale po ostatnich wyborach parlamentarnych został wicemarszałkiem podkarpackim w miejsce Wojciecha Buczaka, który dostał się do Sejmu.

Romaniuka w listopadzie zastąpił Jerzy Borcz (PiS). Ale ten po zaledwie dwóch miesiącach pracy na stanowiska szefa sejmiku zrezygnował z tej pracy. Borcz niedawno został dyrektorem rzeszowskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, w poniedziałek podczas sesji sejmiku zrezygnował z dotychczasowej pracy.

Bo nie znosi bylejakości

Borcz twierdzi, że od początku mówił, że zrezygnuje z funkcji przewodniczącego sejmiku, jeżeli otrzyma dyrektorską propozycję w ANR.

– Żeby wywiązać się jak najlepiej z tych obowiązków, które biorę na siebie, z czegoś należało zrezygnować – twierdzi Jerzy Borcz. – Nie znoszę bylejakości. Dlatego proszę nie dopatrywać się sensacji w mojej decyzji. Proszę uszanować moje zdanie, proszę zrozumieć moją decyzję – mówił podczas sesji.

Borcza zastąpił Jerzy Cypryś, dotychczasowy szef klubu PiS w sejmiku. – Mam nadzieję, że po pewnym czasie każdy radny będzie mógł powiedzieć o mnie: „To nasz przewodniczący” – mówił Cypryś, który zrezygnował z kierowania pracą klubu. Zastąpił go radny Wojciech Zając (PiS) .

– Zamierzam rolę przewodniczącego wypełnić jak najefektywniej, tak by radni czuli w osobie przewodniczącego właściwego organizatora ich pracy – mówił po wyborze Cypryś.

Zgoda na odwołanie Kubas-Hul

Podczas poniedziałkowej sesji radni uzupełnili także skład prezydium sejmiku. Na trzeciego wiceprzewodniczącego wybrano Dorotę Chilik (PiS).

Radni wydali ponadto pozytywną opinię na temat odwołania Teresy Kubas-Hul (PO) z funkcji wiceprezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. O taką opinię wystąpił minister rozwoju regionalnego Mateusz Morawiecki. Kubas-Hul jest radną sejmiku, pozbawienie jej funkcji w PARP musiał zaopiniować sejmik.

W 33-osobowym sejmiku podkarpackim PiS rządzi samodzielnie (18 radnych) z „przystawkami” z Solidarnej Polski, Polski Razem Jarosława Gowina i Prawicy Rzeczpospolitej. W opozycji jest PSL (9 radnych) i PO (5 radnych).

(mak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama