Zdjęcie: Erazm Ciołek / materiały IPN

Koncert „Piosenki stanu wojennego”, spotkanie z rzeszowskimi działaczami podziemnej „Solidarności”, „Zapal Światło Wolności”  – to część programu obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które 13 grudnia organizuje Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Obchody odbędą się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7. Początek o godz. 15:00. Uroczystość rozpocznie się występem artystycznym „Świadectwo” w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim.

Podczas uroczystości zostaną wręczone nagrody dla uczestników projektów i konkursów: „Żywe Muzeum”, „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, „Tożsamość i pamięć. Stan wojenny”, „Stan wojenny. Stan wojenny w mojej rodzinnej miejscowości”, „Plakat”.

Będzie można również zobaczyć występ artystyczny „Piosenki stanu wojennego” w wykonaniu grupy wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie. W trakcie obchodów odbędzie się także spotkanie ze świadkami tamtych czasów: Ewą Konkel i Marianem Irzykiem – rzeszowskimi działaczami podziemnej „Solidarności”.

Wstęp na uroczystość jest bezpłatna.

O godz. 18:00 odbędzie się uroczysta msza święta w rzeszowskiej Farze i złożenie kwiatów pod Krzyżem Misyjnym. 

W ramach kampanii IPN „Zapal Światło Wolność” na fasadzie budynki Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie przy ul. Słowackiego 18 od godz. 18:00 do 22:00 zapłonie „Znicz Wolności”.

Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II, a wezwał do tego również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

Z kolei w Przemyskim Centrum Kultury i  Nauki „Zamek” o godz. 19.00 odbędzie się koncert Pawła Steczkowskiego i jego projektu TEUTA „Pieśni Internowanych”. Wystąpią także: Przemek Sokół, Andrzej Paskiewicz, Marcin Jahr, Mikołaj Wierusz, Rafał Zawistowski.

Obchody na Uniwersytecie Rzeszowskim

Na obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaprasza również działające na Uniwersytecie Rzeszowskiem stowarzyszenie „Młodzi dla Polski”, Koło Naukowe Studentów i Doktorantów Historii UR oraz stowarzyszenie KoLiber. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów rzeszowskich szkół średnich oraz studentów uczelni wyższych.

Od godz. 10:00 do 14:00 w dużej auli UR (budynek A1) szereg wykładów dotyczących stanu wojennego, a także spotkania z „żywymi świadkami historii”.

– godz. 10:00 – 10:30 – Uroczyste rozpoczęcie obchodów

– godz. 10:30 – 11:00 – Wystąpienie Małgorzaty Gliwy z IPN

– godz. 11:00 – 11:30 – Przerwa

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– godz. 11:30 – 12:00 – Być jak… czyli KoLibrowe spotkanie z historią (Anna Walentynowicz)

– godz. 12:00 – 13:00 – Goście specjalni (Janusz Szkutnik, Stanisław Alot, Marian Krztoń)

– godz. 13:00 – 13:30 – Wystąpienie prof. nadzw. dr. hab. Jana Pisulińskiego

– godz. 13:30 – 14:00 – Seminarium naukowe

– godz. 14:00 – 14:15 – Uroczyste zakończenie obchodów

Marsz nacjonalistów i Strajk Obywatelski

Obchodom 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego towarzyszyć będzie przemarsz ulicami Rzeszowa członków organizacji nacjonalistycznych – Narodowego Rzeszowa, Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Więcej na ten temat TUTAJ.

Z kolei w podkarpacki oddział Komitetu Obrony Demokracji organizuje Strajk Obywatelski. Początek o godz. 18:00 na parkingu przy Rynku obok ratusza (od ul. Słowackiego). Szczegóły TUTAJ

Stan wojenny

O wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. poinformowało o godz. 6:00 rano Polskim Radiu i TVP nadając przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego.  Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”.

W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. 

Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tys.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama