Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Od złożenia w poniedziałek (6 marca) kwiatów i zniczy przy grobie płk. Leopolda Lisa-Kuli na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie rozpoczną się dwudniowe uroczystości związane z 98. rocznicą śmierci najmłodszego pułkownika Józefa Piłsudskiego.

Płk Leopold Lis-Kula urodził się w 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa ze Lwowa. Nie mając jeszcze 16 lat, wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim „Lis”. Kula był ulubieńcem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą. Ostatnia akcja pod jego dowództwem miała miejsce 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Lepold „Lis” Kula został ciężko ranny. Zmarł w wieku 23 lat z powodu upływu krwi.

Naczelnik Państwa Józef Piłsudski żegnał go wieńcem z napisem: „Mojemu dzielnemu chłopcu – Piłsudski”. Leopold Kula „Lis” został pośmiertnie awansowany na pułkownika.

W 98. rocznicę śmierci „Lisa”, dzisiaj w Rzeszowie o godz. 17:00 zostaną złożone kwiaty i znicze przy grobie płk. Leopolda Lisa-Kuli na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.

We wtorek (7 marca) z kolei o godz. 9:00 w II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli przy ul. ks. Jałowego 22  odbędzie się spotkanie z Janem Józefem Kasprzykiem, szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na godz. 12:00 w kościele farnym zaplanowano uroczystą mszę świętą pod przewodnictwem biskupa diecezji rzeszowskiej Jana Wątroby.

Po mszy, o 13:00, rozpocznie się uroczystość przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na placu Farnym. Tam odbędzie się przyrzeczenie strzeleckie dziewcząt i chłopców z Jednostek Strzeleckich Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego na historyczny sztandar ZS Leżajsk z roku 1927. Rotę przyrzeczenia odczyta bratanek bohatera Leopold Kula.

Organizatorem uroczystości są prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich – płk Jarosław Mokrzycki, proboszcz Parafii Farnej –  ks. Jan Szczupak, proboszcz Parafii Świętego Krzyża – ks. Władysław Jagustyn, dyrektor II LO im. płk. L. Lisa-Kuli w Rzeszowie – Andrzej Szymanek oraz Związek Strzelecki „STRZELEC” Józefa Piłsudskiego.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama