Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Pokaz sprawności młodzieży strzeleckiej, defilada pododdziałów będą częścią dwudniowych obchodów 99. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli, które we wtorek (6 marca) rozpoczną się w Rzeszowie. 

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się we wtorek o godz. 17:00. Na cmentarzu „Pobitno” w Rzeszowie przy grobie płk. Leopolda Lisa-Kuli zostaną złożone kwiaty i znicze.

Główne uroczystości przewidziane są na środę (7 marca). O godz. 9:00 rozpocznie je akademia okolicznościowa w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli przy ul. ks. Jałowego 22. 

Z kolei o 12:00 rozpocznie się uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja 20, z okolicznościowym kazaniem. Podczas mszy świętej swoje ślubowanie złożą „Orlęta” ZS.

Po mszy jej uczestnicy o 13:00 przemaszerują przed pomnik płk. Lisa-Kuli na Placu Farnym. Uroczystość rozpocznie się o 13:15. W programie przewidziano złożenie meldunku, przegląd pododdziałów, odegranie hymnu narodowego, odniesienie flagi państwowej na maszt, powitanie uczestników uroczystości przez prezydenta Rzeszowa.

Podczas obchodów 99. rocznicy śmierci płk. Lisa-Kuli odbędą się też przyrzeczenia strzeleckie dziewcząt i chłopców z Jednostek Strzeleckich 2021 Rzeszów, 2027 Stalowa Wola, 2035 Leżajsk, 2043 Nowa Dęba, 2051 Sędziszów Młp., 2057 Brzesko, 2092 Tarnów, 2093 Mielec, 2096 Nisko Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Rotę przyrzeczenia odczyta Leopold Kula – bratanek płk. L. Lisa-Kuli. Nie zabraknie apelu pamięciowego, salwy honorowej, pokazu sprawności młodzieży strzeleckiej, defilady pododdziałów, składania wieńców i wiązanek kwiatów.

Płk Leopold Lis-Kula urodził się w 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa ze Lwowa. Nie mając jeszcze 16 lat, wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim „Lis”. Kula był ulubieńcem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą. Ostatnia akcja pod jego dowództwem miała miejsce 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Lepold „Lis” Kula został ciężko ranny. Zmarł w wieku 23 lat z powodu upływu krwi.

Naczelnik Państwa Józef Piłsudski żegnał go wieńcem z napisem: „Mojemu dzielnemu chłopcu – Piłsudski”. Leopold Kula „Lis” został pośmiertnie awansowany na pułkownika.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama