Reklama

Koncert „Panny Wyklęte/Wygnane”, Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pokazy filmów dokumentalnych, uroczystości przed pomnikiem płk. Cieplińskiego towarzyszyć będą tegorocznym obchodom w Rzeszowie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierze Wyklęci to ostatni żołnierze zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy ginęli z rąk komunistycznych oprawców.

W sobotę (28 lutego) o godz. 17:00 odbędzie się już po raz czwarty Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Narodowy Rzeszów. Marszowi patronuje marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. Marsz rozpocznie się na Rynku. Jego uczestnicy przejdą rzeszowskimi deptakami pod pomnik Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu WiN.

Także w sobotę o godz. 19:00 w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7 odbędzie się bezpłatny pokaz filmu Sławomira S. Górskiego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”.

Film opowiada o losach oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle zebranych faktów historycznych. O co walczyli WiN’owcy? Dlaczego bezpieka skierowała przeciwko nim zespoły doborowych morderców pod ścisłym nadzorem Moskwy? – m.in. na te pytania próbuje odpowiedzieć reżyser filmu.

Uroczystości przed pomnikiem

W niedzielę (1 marca) o godz. 15:00 w bazylice oo. Bernardynów odbędzie się msza święta, której będzie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Po mszy, ok. godz. 16:20, rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem płk. Cieplińskiego. W ich trakcie przewidziane są wystąpienia okolicznościowe wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej, marszałka Władysława Ortyla i Ewy Leniart, dyrektora IPN w Rzeszowie.

Odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa. Pod pomnikiem zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Usłyszymy także Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

W poniedziałek (2 marca) o godz. 14:00 w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Pigonia 1 odbędzie się prelekcja Bogusława Kleszczyńskiego z rzeszowskiego IPN „Poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego”. Będzie połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: