Zdjęcie: Bartek Warzecha
Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w teatrze? Czemu nie? “Siemaszka” z tej okazji przygotowała specjalny spektakl “Obława” w reżyserii Jana Nowary. 

Już w najbliższą niedzielę (1 marca) w całej Polsce odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Rzeszowie jedno z wydarzeń upamiętniających bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia będzie miało miejsce w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

Po zakończeniu uroczystych rzeszowskich obchodów święta przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Cieplińskiego w “Siemaszce” odbędzie się spektakl „Obława” w wykonaniu artystów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w reżyserii Jana Nowary.

Sztuka rozpocznie się o godz. 17:00. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa w teatralnym foyer „Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku” przygotowana przez rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej.

„Obława” to artystyczna próba zmierzenia się z tragedią ludobójstwa dokonanego w lipcu 1945 r. na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy.

Jan Nowara wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów IPN, listów i meldunków, stworzyli scenariusz opowiadający historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski, które do dziś nie zostało wyjaśnione.

Oprócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza.

– Spektakl „Obława” wpisze się w program rzeszowskich uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bo choć opowiada o zdarzeniach, które wydarzyły się w odległym regionie Polski, ma wartość uniwersalną – wyjaśniają twórcy przedstawienia.  

– Porusza bowiem temat nieukojonego żalu i nigdy nieutulonej tęsknoty, które stały się doświadczeniem wielu Polaków – dodają. 

W przedstawieniu pojawia się także odwołanie do postaci ważnych dla Rzeszowa – w tekście wykorzystano grypsy z celi śmierci podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, Łukasza Cieplińskiego, walczącego z nazistowskim okupantem na terenie powiatu rzeszowskiego i sąsiednich w latach 1940–1944.

Towarzysząca spektaklowi wystawa prezentuje zaś struktury Zrzeszenia WiN, które powstały na bazie rozwiązanej Armii Krajowej oraz struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). Wyeksponowane zostały na niej sylwetki członków IV Zarządu Głównego WiN, jak również działaczy terenowych Zrzeszenia. 

Ponadto wystawa prezentuje fotografie oddziałów NZW: Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”, Adama Kusza „Garbatego”, Stanisława Pelczara „Majki”, które zostały udostępnione przez muzea, archiwa, stowarzyszenia kombatanckie i osoby prywatne. Fotografie współczesne przedstawiają nekropolie, miejsca straceń działaczy niepodległościowych oraz poświęcone im tablice pamiątkowe.

Autorami wystawy są dr Mirosław Surdej, dr hab. Krzysztof Kaczmarski i dr hab. Mariusz Krzysztofiński. 2 marca o godz. 11:00 spektakl oraz wystawę obejrzą uczniowie szkół średnich z całego Podkarpacia.

Bilety na pokaz 1 marca w cenach 35 (bilet normalny) i 25 zł (bilet ulgowy) można kupić w w kasach Teatru lub przez stronę internetową www.teatr-rzeszow.pl.

oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: