Obwodnica Sokołowa Małopolskiego otwarta już dla kierowców

Reklama

Kierowcy mogą już korzystać z ponad 3-kilometrowej obwodnicy w Sokołowie Małopolskim w powiecie rzeszowskim. Inwestycja kosztowała ponad 19 mln zł.

 

W piątek obwodnica Sokołowa Młp. została udostępniona dla kierowców. Ci, którzy jadą od strony Kolbuszowej, mogą omijać miasto i wjechać na drogę krajową nr 19 na północ od Sokołowa Młp.

Obwodnica odciąży centrum miasta, lepiej skomunikuje drogę wojewódzką nr 875 z drogą ekspresową S19. Na razie kończy się kilkadziesiąt metrów od krajowej „19”, bo w tym miejscu ma powstać węzeł łączący obwodnicę, „19” i S19. Węzeł ma być gotowy do 2021 roku. Do tego czasu z obwodnicy trzeba zjeżdżać w kierunku miejscowości Turza i dalej drogą powiatową.

Obwodnicę wybudowała firma Skansa. Roboty rozpoczęły się w sierpniu 2016 r. i trwały niespełna 1,5 roku. – To pierwsza zakończona inwestycja drogowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkrótce oddawać będziemy następne – zapowiedział podczas otwarcia obwodnicy Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Obwodnica Sokołowa Młp. ma ok. 3,2 km, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, po 3,5 m każdy. Droga powstała w ramach rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 875 Mielec – Kolbuszowa – Sokołów Małopolski – Leżajsk.

Po obu stronach obwodnicy są pobocza i rowy odwadniające, powstały m.in. rondo na skrzyżowaniu obwodnicy z DW nr 875, trzy skrzyżowania (na przecięciu obwodnicy z ul. Akacjową, ul. Polną i drogą powiatową nr 1366R), zjazdy indywidualne, chodniki i ścieżki rowerowe.

Inwestycja kosztowała ponad 19 mln zł, z czego 12,7 mln to pieniądze pozyskane z unijnego programu Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. – Droga przyczyni się do tego, że ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z Sokołowa – uważa Adam Hamryszczak,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama