Zdjęcie: Muzeum - Zamek w Łańcucie

W Muzeum – Zamku w Łańcucie dobiega końca dwumiesięczna przerwa w zwiedzaniu rezydencji. Nowy sezon turystyczny rusza w środę, 1 lutego. 

Tradycyjna przerwa była spowodowana pracami porządkowymi i konserwatorskim. Jak informuje Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego muzeum, od 1 lutego będzie można oglądać na I piętrze reprezentacyjne wnętrza, liczne dzieła sztuki, pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich, a także powojenne zakupy oraz depozyty z innych muzeów.

Z kolei na II piętrze zobaczycie „domowe” oblicze zamkowego życia. Wcześniej zaledwie kilka ekspozycji było udostępnianych, wyłącznie na wyjątkowe okazje. Od 2017 r. odnowione II piętro otwarto dla zwiedzających. Do zwiedzania będą też stajnie i wozownie – z kolekcją pojazdów konnych po rodzinie Potockich.

Dla turystów dostępne będzie również Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego (d. Oranżeria) – z multimedialnymi wystawami, opowiadającymi o historii zamku i rodzin związanych z Łańcutem. To miejsce w szczególności adresowane dla rodzin z dziećmi. 

Z kolei w dawnej Ujeżdżalni zwiedzający będą mogli obejrzeć kolekcję blisko 50 pojazdów konnych, pozyskanych przez muzeum po II wojnie światowej.

Od nowego sezonu turystycznego dostępne będą ekspozycje Sztuki Cerkiewnej – ten łańcucki zbiór jest obecnie największą tego typu kolekcją w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się: ikony, chorągwie, krzyże procesyjne, a także tkaniny i księgi liturgiczne. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dla zwiedzających dostępna będzie Storczykarnia, w której rosną współczesne krzyżówki storczyków, botaniczne, historyczne gatunki i odmiany storczyków z przedwojennej kolekcji Potockich oraz te, które wymieniono w słynnym opracowaniu pt. „Reichenbachia” z XIX w.

Od 13 lutego w dawnym Kasynie Urzędniczym obejrzycie zbiory: Historii Miasta (meble, wyposażenie dawnego salonu fryzjerskiego, zbiór archiwalnych fotografii), 10. Pułku Strzelców Konnych (mundury, medale i odznaczenia, dokumenty) i kolekcję prac Bolesława Jana Czedekowskiego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, poniedziałek będzie dniem bezpłatnego zwiedzania muzeum. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia poszczególnych wystaw oraz cen biletów, są dostępne na stronie www.zamek-lancut.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama