Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

12 osób w klasie, osobne wejścia do budynków dla klas 1-3 oraz 8 klas – to tylko niektóre zasady, które od poniedziałku będą obowiązywać w nowo otwartych dla uczniów rzeszowskich podstawówkach. 

Od 25 maja, zgodnie z zapowiedziami rządu, w szkołach podstawowych będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas 1-3 oraz konsultacje dla uczniów klas 8 i maturzystów. 

W Rzeszowie jest 35 podstawówek, do których chodzi 5681 dzieci do klas 1-3. Miasto, podobnie, jak w przypadku uruchomienia od 6 maja żłobków i przedszkoli, rozesłało wśród rodziców dzieci klas 1-3 ankietę, w której mieli określić, ilu z nich jest zainteresowanych posłaniem dziecka do szkoły.

W środę w ratuszu wyniki ankiet przedstawił Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa. Z deklaracji wynika, że 1006 dzieci przyjdzie w najbliższy poniedziałek do rzeszowskich podstawówek (17,7 proc.). Najwięcej do SP nr 16 – 131 (52 proc.). Opieką dla uczniów w klasie 1-3 w SP nr 34 nie był zaś zainteresowany ani jeden rodzic. 

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia, w jednej klasie będzie mogło przebywać 12 dzieci. 

– Prowadzone zajęcia będą miały charakter opiekuńczo-wychowawczy z elementami dydaktyki. Wciąż jest podtrzymana nauka zdalna, z której będą korzystać te dzieci, których nie ma fizycznie w szkole – wyjaśnia Stanisław Sienko.

Zajęcia dla uczniów klas 1-3 mają być prowadzone w godz. 8:00-14:00, z zastrzeżeniem, że każda szkoła organizuje tę kwestię według własnych potrzeb i zasobów. Warto też dodać, że w godz. 6:30-17:00 w każdej podstawce będą czynne świetlice, w której będzie można zostawić dziecko. 

Jeśli chodzi o ośmioklasistów, to tych w rzeszowskich podstawówkach jest 1466. Z deklaracji wynika, że niespełna 850 uczniów jest zainteresowanych konsultacjami przed egzaminami. – W rzeszowskich szkołach będą one prowadzone na dwa sposoby: stacjonarnie i zdalnie – wyjaśnia wiceprezydent Sienko.

Dzieci z klas 1-3 i klas 8, aby było bezpieczniej, nie będą się mieszać. Co to oznacza w praktyce? Tam, gdzie to możliwe, młodsze dzieci będą miały osobne wejście do budynku, starsze osobne. Tam, gdzie to nie możliwe, będą wyznaczane piętra dla młodszych i starszych uczniów. 

W przypadku maturzystów miasto nie wysyłało ankiet, czy są chętni do przychodzenia do szkoły na konsultacje. – Ci, którzy takiego wsparcia potrzebują, tak czy inaczej, cały czas je dostają – zapewniają miejscy urzędnicy. 

Jeśli chodzi o żłobki i przedszkola, obecnie do tych placówek uczęszcza odpowiednio 204 na zdeklarowanych 274 oraz 843 z zdeklarowanych 1554.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama