Zdjęcie: materiały prasowe PKP Intercity
Reklama

Od 13 grudnia w nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity z Rzeszowa będą jeździły pociągi Pendolino. Pasażerowie najnowocześniejszymi składami przewoźnika dojadą do Gdyni.

Informacje o uruchomieniu do/z Rzeszowa składów Pendolino potwierdził na wtorkowej konferencji prezes PKP Intercity Jacek Leonkiewicz. Spółka uruchamia Pendolino także do Bielska Białej i Gliwic.

– Dzięki temu zyskamy nowy rynek obejmujący 1,7 mln potencjalnych klientów. Łącznie, w zasięgu pociągów kat. Express Intercity i Express Intercity Premium [Pendolino – red.] będzie 8,5 mln osób – mówi Jacek Leonkiewicz.

– Przygotowując nowy rozkład skorzystaliśmy z dobrego czasu, jaki zaproponował nam zarządca infrastruktury. Rzeszów znajdował się na liście lokalizacji, do których miało trafić Pendolino. Dzięki zaawansowaniu prac na  trasie Rzeszów-Kraków pociąg pojedzie w atrakcyjnym czasie – poinformował nas zespół prasowy PKP Intercity.

Czas przejazdu Pendolino na trasie Rzeszów-Gdynia wyniesie ok. 7,5 godz. Na całej trasie zatrzyma się jeszcze na stacjach w Dębicy, Tarnowie, Krakowie-Płaszowie, na dworcu głównym w Krakowie, w Warszawie, Tczewie, Malborku i Iławie. W drodze powrotnej Pendolino ominie Malbork, a zatrzyma się w Ciechanowie.

Podróż z Rzeszowa do Krakowa trwać będzie 2 godz. i 2 min., do Warszawy 4 godz. i 22 min. Szczegółowe godziny odjazdów i przyjazdów nie są jeszcze znane. Przewoźnik zapowiada, że godzinowy rozkład jazdy poznamy w październiku.

Ustalają cennik i godziny

Portal Rynek-Kolejowy.pl, który kilka dni temu napisał o nowym połączeniu Pendolino, twierdzi, że nowoczesne składy ze stolicy Podkarpacia wyjadą o godz. 5:37, przyjazd do Gdyni o 13:34. Z Gdyni składy Pendolino wyjadą do Rzeszowa o 16:25. W stolicy Podkarpacia będą o 0:12. PKP Intercity na razie tych godzin nie potwierdza.

– Pociąg będzie wyruszał w drogę do Gdyni rano, natomiast powrót do Rzeszowa zaplanowaliśmy na popołudnie – informuje krótko PKP Intercity.

Pendolino na trasie Rzeszów-Gdynia będzie jeździło raz dziennie. Pasażerom zostanie udostępnionych 345 miejsc w drugiej klasie i 45 miejsc w pierwszej. W obu przypadkach są to miejsca bezprzedziałowe. Dodatkowo w drugiej klasie są 3 przedziały po 4 miejsca dla osób podróżujących z dziećmi. Cena biletów nie zmienia się.

Jeszcze nie wiadomo, ile pasażerowie zapłacą za przejazd Pendolino z Rzeszowa do Gdyni. Cennik ma być znany za kilka tygodni. Obecnie najtańszy bilet w Pendolino kosztuje 49 zł. Bilety można kupować na 30 dni przed podróżą, czyli w tym przypadku PKP Intercity pociąg Pendolino z Rzeszowa do Gdyni wprowadzi do systemu sprzedaży 14 listopada.

– Cennikowo przejazdy na linii do/z Rzeszowa na pokładach Pendolino będą atrakcyjne dla pasażerów. Chcemy również w tym obszarze, poza komfortem i dobrym czasem przejazdu, zapewniać naszym klientom najlepszą ofertę – deklaruje PKP Intercity.

Pasażerowie drugiej klasy Pendolino dostają bezpłatny napój, w pierwszej klasie kawę lub herbatę, plus zimny napój i ciastko. Dostępny będzie także wagon gastronomiczny.

Pendolino to nie wszystko

Oprócz Pendolino, PKP Intercity od 13 grudnia uruchamia z Rzeszowa 5 par połączeń w kierunku Krakowa. To będą pociągi IC. W nowym rozkładzie uwzględniono także 4 pary połączeń do Warszawy przez Lublin pociągami TLK. Obecnie są dwa. Pociągi będą jeździły co cztery godziny.

Od 13 grudnia PKP Intercity wprowadza także całoroczne nocne połączenie z Rzeszowa do Szczecina.

Na wakacjach 2016 r. ze stolicy Podkarpacia będą uruchomione nowe połączenia: do Warszawy (podróż w nocy), Zagórza (TLK, podróż dzienna), dwa połączenia do Zamościa (IC i TLK) oraz dwa nocne połączenia do Wrocławia i Świnoujścia. Nowe połączenia będą tylko w sezonie wakacyjnym.

KRZYSZTOF WÓJCIK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama