Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Od kwietnia na Zalesiu i Przybyszówce będzie testowane nowe rozwiązanie – miejskie autobusy będą jeździć małymi osiedlowymi uliczkami. W maju miejską komunikacją pojedziemy z Rzeszowa do Łańcuta.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie szykuje kolejne zmiany. Tym razem od 1 kwietnia zostaną uruchomione nowe linie, które będą obsługiwały osiedlowe uliczki na Zalesiu. W planie jest też zwiększenie kursów w okolicy ulicy Błogosławionej Karoliny na os. Przybyszówka. Od 1 maja z kolei zostaną uruchomione połączenia do Łańcuta.

– Aby poprawić komunikację na tych dwóch osiedlach, na prośbę mieszkańców zdecydowaliśmy się, póki co, na okres próbny 3-miesięczny. Autobusy „puścimy” na mniejsze osiedlowe uliczki. Wybraliśmy na próbę Zalesie, bo jest najsłabiej skomunikowane i Przybyszówkę, bo jest największym osiedlem w Rzeszowie – mówi nam Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie.

– Chcieliśmy „puścić” także autobusy na os. Nowe Miasto, ale na to nie wyraziła zgody spółdzielnia mieszkaniowa. W przyszłości, jeśli takie rozwiązanie się sprawdzi, autobusy przez osiedlowe uliczki będziemy chcieli uruchomić także na osiedlu Budziwój – dodaje.

Testowe osiedlowe kursy będą obsługiwane przez autobusy 10-metrowe. – Jeśli takie rozwiązanie się przyjmie, wówczas kupimy dwa mniejsze autobusy – zapowiada Anna Kowalska. Nowa linia osiedlowa przez Zalesie kurs zacznie na pętli przy ul. Łukasiewicza. Następnie autobus pojedzie ulicami: Robotniczą, Goździkową, Sasanki, Zimowit,  Krokusową, Storczykową i Wieniawskiego.

– Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci będą miały łatwiejszy dojazd do szkoły, a osoby starsze do kościoła, sklepu, czy ośrodka zdrowia, a także będą mogły podjechać do pętli, aby przesiąść się na autobus linii nr: 18, 19, 5, 10, czy 48. Chcielibyśmy, aby takich kursów w ciągu dnia było około 20 i były one zsynchronizowane z zajęciami w szkole – mówi nam Dariusz Ferenc, przewodniczący Rady Osiedla Zalesie.

Rada prosiła także, aby za około rok, po tym, jak zakończy się remont ul. Wieniawskiego, uruchomiono autobus tą drogą, by dojechać z Zalesia na Słocinę. – Mieszkańcy zgłaszali taką potrzebę – wyjaśnia Dariusz Ferenc.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Jeśli zaś chodzi o Przybyszówkę, to w tym przypadku nie są jeszcze ustalone trasy przejazdu miejskiego autobusu przez to osiedle. – Nikt z nami jeszcze nie rozmawiał na ten temat, ale jeśli tak się stanie, to cieszę się. To bardzo dobra wiadomość – mówi nam Włodzimierz Cupryś, szef Rady Osiedla Przybyszówka.

Jego zdaniem więcej autobusów powinno jeździć np. przez ul. Odrzykońską. Warto też dodać, że ulica Błogosławiony Karoliny ciągnie się aż do os. Franciszka Kotuli. Tam, jak przekazuje szefowa tamtejszej osiedlowej rady – Jolanta Kaźmierczak, również przydałyby się pewne zmiany.

– Wnioskowaliśmy, aby uruchomić autobusy linii 42, by jechały ul. Bł. Karoliny, następnie Odrzykońską, aż do pętli przy ul. Iwonickiej oraz zwiększyć liczbę kursów linii nr 2. Co ZTM ostatecznie postanowił – nie wiem – mówi nam Jolanta Kaźmierczak. – Jesteśmy w fazie ustaleń – twierdzi dyrektor Kowalska. 

Jeśli zaś chodzi o kursy do Łańcuta, to wiadomo, że te mają działać od 1 maja. Jeszcze nie wiadomo, na ilu przystankach i gdzie będzie się zatrzymywał autobus na tej trasie. – To ostatecznie będzie zależało od władz Łańcuta, jak dogadają się z gminą Łańcut – mówi Anna Kowalska.

ZTM zdecydował się na wprowadzenie kursów do Łańcuta, bo stamtąd bardzo dużo osób pracuje i studiuje w Rzeszowie. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama