Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Od kwietnia na Zalesiu i Przybyszówce będzie testowane nowe rozwiązanie – miejskie autobusy będą jeździć małymi osiedlowymi uliczkami. W maju miejską komunikacją pojedziemy z Rzeszowa do Łańcuta.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie szykuje kolejne zmiany. Tym razem od 1 kwietnia zostaną uruchomione nowe linie, które będą obsługiwały osiedlowe uliczki na Zalesiu. W planie jest też zwiększenie kursów w okolicy ulicy Błogosławionej Karoliny na os. Przybyszówka. Od 1 maja z kolei zostaną uruchomione połączenia do Łańcuta.

– Aby poprawić komunikację na tych dwóch osiedlach, na prośbę mieszkańców zdecydowaliśmy się, póki co, na okres próbny 3-miesięczny. Autobusy “puścimy” na mniejsze osiedlowe uliczki. Wybraliśmy na próbę Zalesie, bo jest najsłabiej skomunikowane i Przybyszówkę, bo jest największym osiedlem w Rzeszowie – mówi nam Anna Kowalska, dyrektor ZTM w Rzeszowie.

– Chcieliśmy “puścić” także autobusy na os. Nowe Miasto, ale na to nie wyraziła zgody spółdzielnia mieszkaniowa. W przyszłości, jeśli takie rozwiązanie się sprawdzi, autobusy przez osiedlowe uliczki będziemy chcieli uruchomić także na osiedlu Budziwój – dodaje.

Testowe osiedlowe kursy będą obsługiwane przez autobusy 10-metrowe. – Jeśli takie rozwiązanie się przyjmie, wówczas kupimy dwa mniejsze autobusy – zapowiada Anna Kowalska. Nowa linia osiedlowa przez Zalesie kurs zacznie na pętli przy ul. Łukasiewicza. Następnie autobus pojedzie ulicami: Robotniczą, Goździkową, Sasanki, Zimowit,  Krokusową, Storczykową i Wieniawskiego.

– Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci będą miały łatwiejszy dojazd do szkoły, a osoby starsze do kościoła, sklepu, czy ośrodka zdrowia, a także będą mogły podjechać do pętli, aby przesiąść się na autobus linii nr: 18, 19, 5, 10, czy 48. Chcielibyśmy, aby takich kursów w ciągu dnia było około 20 i były one zsynchronizowane z zajęciami w szkole – mówi nam Dariusz Ferenc, przewodniczący Rady Osiedla Zalesie.

Rada prosiła także, aby za około rok, po tym, jak zakończy się remont ul. Wieniawskiego, uruchomiono autobus tą drogą, by dojechać z Zalesia na Słocinę. – Mieszkańcy zgłaszali taką potrzebę – wyjaśnia Dariusz Ferenc.

Jeśli zaś chodzi o Przybyszówkę, to w tym przypadku nie są jeszcze ustalone trasy przejazdu miejskiego autobusu przez to osiedle. – Nikt z nami jeszcze nie rozmawiał na ten temat, ale jeśli tak się stanie, to cieszę się. To bardzo dobra wiadomość – mówi nam Włodzimierz Cupryś, szef Rady Osiedla Przybyszówka.

Jego zdaniem więcej autobusów powinno jeździć np. przez ul. Odrzykońską. Warto też dodać, że ulica Błogosławiony Karoliny ciągnie się aż do os. Franciszka Kotuli. Tam, jak przekazuje szefowa tamtejszej osiedlowej rady – Jolanta Kaźmierczak, również przydałyby się pewne zmiany.

– Wnioskowaliśmy, aby uruchomić autobusy linii 42, by jechały ul. Bł. Karoliny, następnie Odrzykońską, aż do pętli przy ul. Iwonickiej oraz zwiększyć liczbę kursów linii nr 2. Co ZTM ostatecznie postanowił – nie wiem – mówi nam Jolanta Kaźmierczak. – Jesteśmy w fazie ustaleń – twierdzi dyrektor Kowalska. 

Jeśli zaś chodzi o kursy do Łańcuta, to wiadomo, że te mają działać od 1 maja. Jeszcze nie wiadomo, na ilu przystankach i gdzie będzie się zatrzymywał autobus na tej trasie. – To ostatecznie będzie zależało od władz Łańcuta, jak dogadają się z gminą Łańcut – mówi Anna Kowalska.

ZTM zdecydował się na wprowadzenie kursów do Łańcuta, bo stamtąd bardzo dużo osób pracuje i studiuje w Rzeszowie. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

34 KOMENTARZE

 1. Czy jest jakaś szansa aby taki BUSik jeździł na II stronę osiedla Matysówka ? Jest to obszar odcięty od jakiejkolwiek komunikacji miejskiej. Bardzo dużo ludzi pokonuje codziennie kilka km aby dojśc do najbliższego przystanku MPK 🙁

 2. Najlepiej by było jak by zwiększyli ilość kursów autobusów jeżdżących na osiedle Budziwój lub linie nowe zrobione. Dużo ludzi teraz mieszka w Budziwoju i praktycznie masakra jest jechać z pracy lub ze szkoły gdyż jest dużo ludzi a autobus 7 i 21 rzadko jedzie. A o 37 już nie wspomnę gdyż do Tyczyna dojeżdża tylko ta linia z Budziwoja. Słyszałem ostatnio że prawdopodobnie przedłużą linie 7 do Zarzecza może jakoś na lepsze się ta linia zmieni i ludzie nie będą narzekać ale moim zdaniem powinni zmienić wszystkie linie które jeżdżą do Budziwoja i zwiększyli im więcej kursów.

 3. Co do osiedla przybyszówka jest to duże osiedle fajnie że chcą dodawać autobusy tylko szkoda że ciągle brana jest pod uwagę nowa część osiedla a co z ulicą Dębicką po bł. Karoliny przejeżdża 8 Lini MPK a po Debickiej tylko 2 także zastanówcie się gdzie ten dodatkowy kurs byłby bardziej potrzebny….

 4. Pani pozwoli ze się odniosę, Osiedlowe uliczki jak to pani nazywa ok zgodze się ale to sa głowne ulice na osiedlu oczywiscie te po których bedzie sie ten autobus poruszał i ja tu nie widze nic złego jeden autobus nic tu nie zmieni na gorsze , ja tu mieszkam juz 43 lata i wiem jak było jak to osiedle powstawało i jak się rozrasatało , zgodziłbym się gdyby takowy autobus wjezdzał np w ulice niezapominajek fiołkowa azaliowa itp to tak mozna by było polezmizowac że pod oknami wasko ciasno i halas a tu raz na kilkanasicie minut przejedzie i wielkie mi halo , A nie irytuja pani sasiedzi ktorzy smrodza pani pod oknem swoimi samochodzami jezdzacy w ta i z powrotem do sklepu do kosciola do apteki itd itd itd ??? PS . Przyjdzie czas ze beda jezdzic i do Kielnarowej tylko cierpliwosci. Pamietam czasy kiedy zeby sie dostac do centrum a 18 uciekła a 5 to byl autobus pojawiam sie i znikam to trzeba bylo dreptac pod obecne Tesco na 0 albo 13

 5. Dopóki ludzie z ZTM i Pasażerowie nie zrozumieją, że trzeba skrócić linie, to zawsze będą opóźnienia. Po co wybudowano dworzec lokalny? Tam powinno być centrum przesiadkowe z osiedli do centrum, tutaj przesiadka i dalej do celu podróży. Krótsze kursy = częściej kursują i o to chodzi.

 6. Proponuje wbić sobie cyrkiel na mapie w miejsce zajezdni 18 i 19 i promień ustalić na miejsce skrzyżowania Łukasiewicza z Sikorskiego – promień będzie miał 1,2km – i zakreślić koło. Całe Zalesie będzie wewnątrz tego koła, co oznacza, że z każdego miejsca będzie do przystanku max 1,2km. Więc proszę mi wskazać skąd jest owe “praktycznie 2km”, a nie pisać o jakimś pogrążaniu, bo jeśli to ma miejsce, to raczej w drugą stronę.
  Pomijając fakt, iż “nowy wymysł” w niczym tej odległości maksymalnej 1,2km nie zmniejszy.

 7. Niech się ZTM tak nie rozpędza z tymi nowymi liniami, bo ani czym, ani kim nie ma tego obsadzić… Jutro jest spotkanie KIEROWCÓW z Władzami MPK na temat warunków pracy (dniówka 10 godzin, 200 kilometrów i non stop w opóźnieniu) i płacy 2400, 2500 na rękę. Jak się MIASTO nie ogarnie to będzie jak w PKS wieszanie kursów, bo nie ma kierowców. Lepiej pracować w Biedronce, też ciężko, ale odpowiedzialność zupełnie inna i 8 godzin. Jest ktoś chętny z redaktorów? 10 .00. Młodzi kierowcy odchodzą z pracy i nie ma już gadki; na Twoje miejsce czeka 10 ciu. Teraz jest: “Przyjmiemy do pracy”.

 8. Popieram Aaaga, z burakiem nie pogadasz, a chodzi o Kielnarową, a tak na prawdę o ulicę zagrody czyli drogę do pętli na Matysówce, tylko z drugiej strony. Tam nie ma zadnego autobusu, ale skoro jeździ nawet na CZERWONKI to w czym tutaj ludzie są gorsi i zamicz wsioku ze stolicy, bo Pan w takim tonie by się nie wypowiedział.

 9. Poziom odpowiedzi żenujący. Wstyd mi za takich ludzi….
  A co do tematu to aktualnie jestem mieszkanką Zalesia a od urodzenia Rzeszowa i nie wyobrażam sobie autobusów pod oknami w osiedlowych uliczkach. Jest dużo więcej miejsc gdzie te autobusy są naprawdę potrzebne. A Panu życzę trochę więcej rozumu i elokwencji – bo narazie to poziom wieśniactwa pokazuje tylko i wyłącznie PAN. Pozdrawiam

 10. nie życzę sobie autobusu pod oknem. Każdy może dojść sobie pieszo do przystanku. Bez przesady. W uliczkach, gdzie spacerują matki z wózkami, biegają dzieci wciśniecie przystanek i wielki autobus? Puknijcie się w głowę 🙁

 11. Czekajcie, zmieni sie prezydent to zmieni sie cala obsata kolesi ratusza w ztm, wtedy ktos madry rozplanuje linie w porozumieniu z mpk tak jak to kiedys bylo i dzialalo.

 12. Żądamy aby autobusy MPK miały swoje przystanki pod każdą klatką bloków i pod każdą furtką domów. I nic nas nie obchodzi, że kurs będzie trwał 3 godziny.

 13. MPK rzeczywiście dwa 8 metrowe autobusy które stałe jeżdżą na 39 i 41. Więc nie ma szans żeby dali je gdzie indziej bo dłuższe autobusy na tych liniach to strata paliwa. I jeszcze tak dla twojej wiadomości MPK TYLKO PUSZCZA AUTOBUSY A ZTM WSKAZUJE ICH DŁUGOŚĆ ORAZ TWORZY LINIE, ITP. Może to kiedyś dotrze…

 14. A CO RZESZÓW INTERESUJE KIELNAROWA??? Idź do swojego WÓJTA i powiedz, że chcesz żeby gmina płaciła MPK za Autobus. Odezwał się jakiś wieśniak z KIELNAROWEJ i narzeka! Nie mieszkasz w Rzeszowie – TO MORDA W KUBEŁ I NIE NARZEKAJ, BO TO NIE TWOJE MIASTO!!

 15. Podpisze się pod tym obiema rękami. No ale jak ma być dobrze w rzeszowskiej komunikacji jak rozkłady jazdy uklada nauczycielka rosyjskiego z Dynowa, koleżanka Ferenca.

 16. No ciekawe bo mieszkam na zalesiu i praktycznie nic mi z tego, że co chwile jeździ 18 i 19 jak mam na przystanek mam praktycznie 2 kilometry i dodam ze nie tylko ja, bo osiedle cały czas się rozrasta i budowane są nowe bloki w takiej wlasnie odległości. Jeżeli nie ma pan/pani wiedzy na ten temat, to proszę się nie pogrążać.

 17. Pani Obywatelka Kowalska tyle wie o Rzeszowie, że nazywa Przybyszówkę, zamiast Budziwoja, największym osiedlem w Rzeszowie, a Zalesie – najsłabiej skomunikowanym osiedlem. Nie wiem co jest bardziej absurdalnie śmieszne. I którym sformułowaniem bardziej się pogrąża. Na Zalesiu dwie linie 18 i 19 jeżdżące co kilka-kilkanaście minut i z najdalszego zakątka osiedla dotarcie do przystanku to 700-800 metrów, a z Budziwoja jeżdżą dwie linie -12 i 37 (bo o pozostałych to szkoda wspominać) co godzinę – półtorej, a dotarcie do nich to nierzadko 1,5km-2km (vide Senatorska, Pogodne Wzgórze). Pomysły Pani Obywatelki Kowalskiej świadczą tylko o jej dyletantyzmie w zakresie potrzeb komunikacyjnych.

 18. I bardzo dobrze po co jechać autem do Łańcuta i osoby co nie maja auta z miłą chęcią pojadę z rodzina do Łańcuta na spacer 😉

 19. Dramat!!!!Zamiast cywilizować komunikację i stworzyć system przesiadkowy taktowanych autobusów o dużej częstotliwosci brniemy w idiotyczną pajęczynę plączących się po mieście linii, jeżdżących co godzinę albo i rzadziej . Jednak w MPK musi być jakiś dywersant-idiota. Inaczej nie da sie tego wyobrazić. Niestety czeka nas nadal konieczność posiadania kilku samochodów w rodzinie.

 20. To jest obłęd żeby puszczać autobusy na osiedlowe uliczki. Lepiej zajmijcie się puszczeniem autobusów np do KIELNAROWEJ gdzie dojazd jest tragiczny. Inne miejscowości od dawna mają dojazdy a tam istna masakra.

 21. Teraz własnie remontuja wieniawskiego od Storczykowej w kierunku szkoly Autobus w czasie remontów no ok niech bedzie zobaczymy jaK TO SIĘ SPRAWDZI , wg mnie z powodzeniem puscili by na to 2 małe Mercedesy Solina i tu widzę sens tego. No ale jak wyjdzie zobaczymy. Powodzenia życzę.

 22. A kiedy lepsze połączenie z osiedlami bliżej Krasnego ? Tamtejsze autobusy zatrzymują się na pętli autobusowej przy Cmentarzu na Wilkowyi, niektórzy mieszkańcy muszą ostro zasuwać żeby dotrzeć na jakiś autobus….

Comments are closed.