Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Od lipca trzeba szykować się na zmiany w rozkładach autobusów miejskiej komunikacji w Rzeszowie. Te największe dotkną linię nr 6 i L, która jeździ na lotnisko w Jasionce.

Modyfikacja rozkładu linii nr 6 ma związek ze zbliżającymi się wakacjami, przez które wypada z rozkładu część kursów. 

– Na rozkładzie „6” jest dużo autobusów oznaczonych literą „S”, które kursują tylko w dni nauki szkolnej. Od 1 lipca chcemy zmienić rozkład tak, aby osoby, które dojeżdżały dotychczas „eskami” nawet podczas wakacji miały czym dostać się do pracy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

W przypadku lotniskowej linii L okazało się, że jest coraz więcej osób, które potrzebują poruszać się na linii Rzeszów – port lotniczy w Jasionce. Dlatego miasto zdecydowało się od 1 lipca zmienić rozkład linii L tak, aby regularnie średnio co godzinę od 4:30 do 23:00  odbywał się kurs z Rzeszowa do portu w Jasionce. 

– Aby wypełnić autobus pasażerami zdecydowaliśmy się też zatrzymywać na wszystkich przystankach w Trzebownisku, które znajdują się na trasie do portu w Jasionce. Na takie rozwiązanie wyraził już zgodę wójt gminy – mówi Maciej Chłodnicki.

Za bilet do Jasionki nie będziemy płacić więcej. – Zróżnicowanie ceny w tym przypadku nie jest możliwe, ponieważ autobus będzie zabierał też pasażerów, którzy nie jadą na lotnisko, tylko np. wracają z pracy do domu w Trzebownisku – wyjaśnia rzecznik Chłodnicki. 

To jednak nie koniec zmian. Ratusz planuje także rozpocząć kursy do Łańcuta i Sędziszowa Małopolskiego. Póki co nie jest znana jeszcze dokładna trasa przejazdu, ani ceny biletów. Prawdopodobnie dla mieszkańców obu tych miejscowości droższy będzie bilet sieciowy, a jednorazowe będą kosztować tyle, ile za przejazd po Rzeszowie. 

Kolejny pomysł to wprowadzenie stref i zróżnicowanie cen biletów. – Taka inspiracja przyszła od kolei, która chce zróżnicować ceny biletów poprzez wprowadzenie stref aglomeracyjnych. My nad taką opcją dopiero się zastanawiamy – mówi Chłodnicki. 

Przypomnijmy: od 1 sierpnia 2017 roku obowiązuje wspólny bilet na autobus MPK i pociągi Przewozów Regionalnych. Uprawnia on do jazdy autobusem i pociągiem na terenie Rzeszowa i do Boguchwały, Wisłoczanki, Strażowa, Rudnej Wielkiej, Świlczy oraz Trzciany.

Obecnie cena biletu wspólnego wynosi 92 zł (normalny) i 46 zł (studencki). Za bilet imienny 5-dniowy trzeba zapłacić odpowiednio 28 zł i 13 zł. Zintegrowany bilet semestralny kosztuje 181 zł dla studentów i 201 zł dla uczniów.

(jg) 

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama