Zdjęcie: Materiały PKP Intercity
Reklama

Większa liczba połączeń z Rzeszowa i Przemyśla do Warszawy, między Rzeszowem a Katowicami, międzynarodowe połączenie do Ostrawy i Wiednia – to część zmian w rozkładzie jazdy pociągów, który zaczyna obowiązywać od niedzieli, 15 grudnia. Są też złe wiadomości. 

Na Podkarpaciu zmiany rozkładu jazdy pociągów dotyczą dwóch przewoźników: PKP Intercity i Przewozów Regionalnych – właściciela marki Polregio. 

PKP Intercity

Zwiększa się łączna liczba połączeń z Rzeszowa i Przemyśla do Warszawy. Rzeszów i stolicę połączy osiem pociągów, zaś Przemyśl i stolicę sześć. W obu przypadkach to o jeden pociąg więcej niż rozkładzie na sezon 2018/2019. Z jednego do pięciu rośnie liczba połączeń między Rzeszowem a Katowicami.

PKP Intercity uruchamia nowy pociąg będzie EIC “Banach” relacji Przemyśl – Kraków – Warszawa – Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę z powrotem na Podkarpacie. W Przemyślu będzie skomunikowany z pociągami z i do Odessy.

Dotychczasowy pociąg IC “Banach”, który jeździł na trasie Przemyśl – Sandomierz – Warszawa, zastąpi TLK “Witos”, który pojedzie w dłuższej relacji Przemyśl – Sandomierz – Warszawa – Bydgoszcz. Tym samym Podkarpacie zyska nowe bezpośrednie połączenie z Bydgoszczą.

PKP Intercity przygotowało więcej nowych połączeń. TLK “Roztocze” będzie jeździć na trasie Chełm/Zamość – Rzeszów – Kraków – Katowice. TLK “Wetlina” to pociąg, który pojedzie w relacji Zagórz – Rzeszów – Lublin – Warszawa – Poznań. Dodatkowo do składu TLK “Pogórze” relacji Przemyśl – Kraków – Katowice – Wrocław włączona zostanie nowa grupa wagonów z Zagórza.

– Dzięki tym połączeniom PKP Intercity ponownie będzie obsługiwać Jasło, Krosno, Sanok
i Zagórz własnymi pociągami – poinformowała nas spółka. 

Z Podkarpacia za granicę

Południe Polski, w tym Podkarpacie, będzie jeszcze lepiej skomunikowane z Czechami i Austrią poprzez uruchomienie dwóch nowych połączeń międzynarodowych. Pociąg IC “Porta Moravica” pojedzie w relacji Przemyśl – Kraków – Katowice – Ostrawa – Wiedeń – Graz. TLK “Galicja”, wcześniej kursujący w kategorii IC między Przemyślem a Krakowem, pojedzie na dłuższej trasie Przemyśl – Kraków – Katowice – Ostrawa.

Z kolei w składzie IC “Przemyślanin” relacji Przemyśl – Świnoujście pojawi się grupa wagonów do Słupska, jadących przez Piłę i Białogard. Pociąg nie będzie już prowadził grupy wagonów do Berlina, przełączanych w Katowicach do IC “Nightjet”. Wagony do stolicy Niemiec prowadzone będą w pociągu TLK “Pogórze” i zostaną przełączone do IC “Nightjet” we Wrocławiu.

Zmiany w kursowaniu

Trasę zmienia nocny pociąg TLK “Ustronie” relacji Przemyśl – Kołobrzeg. Wraca na trasę podstawową przez Warszawę i pojedzie w skróconej relacji Kraków – Kołobrzeg. W rozkładzie 2018/2019 skład, ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej, kursował trasą objazdową na odcinku Kielce – Iława przez Częstochowę, Zduńską Wolę Karsznice, Inowrocław i Toruń. W zamian połączenie sezonowe Podkarpacia z Pomorzem Środkowym zapewni TLK “Bursztyn” relacji Przemyśl – Kołobrzeg.

Pociąg TLK “Małopolska”, który w obecnym rozkładzie jeździ z Gdyni do Przemyśla, od 15 grudnia zamiast do województwa podkarpackiego pojedzie do Zakopanego i Krynicy-Zdroju. W zamian za to obsługę relacji trasy z Podkarpacia do Krakowa i Warszawy uzupełni dodatkowo nowy pociąg TLK “Lubomirski” relacji Przemyśl – Warszawa.

Z IC na TLK zmienia się kategoria pociągu “Matejko”. Pojedzie w relacji Przemyśl – Kraków – Katowice – Bielsko-Biała, zamiast dotychczasowej Przemyśl – Świnoujście. Będzie można dojechać nim do Krakowa na 8:00 rano, a z Krakowa wyjechać do Przemyśla po 16:00.

Zmieni się końcówka trasy składu IC “Siemiradzki” jeżdżącego z i do Przemyśla: z Wrocławia pojedzie do Jeleniej Góry zamiast do Poznania, jak dotychczas. W planie pociągu IC “Chełmoński” relacji Przemyśl –Jelenia Góra będzie kursować IC “Hetman” relacji Lublin/Zamość – Rzeszów – Kraków – Wrocław. Dotychczasowy pociąg IC “Wisłoka” relacji Przemyśl – Kraków zostanie zastąpiony przez TLK “Łukasiewicz”, kursujący w tej samej relacji.

– Obowiązujący od 15 grudnia br. rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Trwa przebudowa stacji w Rzeszowie i węzła rzeszowskiego, co uniemożliwia wykonywanie manewrów pociągów w Rzeszowie i wpływa na cykliczność kursowania pociągów – poinformowało w komunikacie PKP Intercity. 

Co zmieniają Przewozy Regionalne?

Zmiany w rozkładzie dotyczą też pociągów Polregio, które uruchamia spółka Przewozy Regionalne. Podobnie jak dotychczas rozkład będzie podzielony na 5 cykli zamknięciowych 15 grudzień, 15 marzec, 14 czerwiec, 30 sierpień, 8 listopada. Zmiany są bezpośrednim efektem prac modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. 

Liczba połączeń kolejowych w podziale na linie kolejowe prezentuje się następująco:

Linie 106/107/108:

– Rzeszów – Jasło – Rzeszów – 14 pociągów

– Jasło – Sanok – Jasło – 6 pociągi

– Jasło – Zagórz – Jasło – 2 pociągi

Linia 91:

– Rzeszów – Tarnów – Rzeszów – 26 pociągów (w tym 2 do i z Katowic oraz 1 do i z Wodzisławia Śląskiego)

– Rzeszów – Przemyśl – Rzeszów – 32 pociągi (w tym 3 do i z Medyki)

– Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów – 4 pociągi

Linia 68:

– Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk – 8 pociągów

– Przeworsk – Rudnik nad Sanem – Przeworsk – 4 pociągi

Linia 71/68:

– Rzeszów – Stalowa Wola Południe – Rzeszów – 4 pociągów (w tym 2 przez Sandomierz)

– Rzeszów – Lublin – Rzeszów – 6 pociągów

– Stalowa Wola Południe/Rozwadów – Lublin – Stalowa Wola Południe/Rozwadów – 4 pociągi

Linia 101:

– Rzeszów/Jarosław – Horyniec Zdrój – Jarosław/Rzeszów – 8 pociągów

Dodatkowo będą kursowały weekendowe pociągi w relacji Rzeszów – Sanok – Rzeszów oraz Rzeszów – Gorlice – Rzeszów. W długi majowy weekend będą kursowały pociągi w relacji Rzeszów – Sandomierz – Rzeszów.

Na czas wakacyjnych weekendów, oprócz wspomnianego pociągu do Sandomierza, będą pociągi w relacji Jarosław – Lublin – Jarosław, Rzeszów – Zamość – Rzeszów oraz pociągi międzynarodowe w relacji Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów i Sanok – Medzilaborce – Sanok.

W związku z trwającą przebudową stacji Rzeszów Główny od 25 stycznia do 14 lutego na podróżnych czekają utrudnienia. W tym czasie zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza dla pociągów w relacji Rzeszów Główny – Stalowa Wola Południe/Lublin – Rzeszów Główny.

Dla wszystkich pociągów zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza w relacji Rzeszów Główny – Głogów Małopolski – Rzeszów Główny, a dla pociągu Rzeszów Gł. (odjazd 15:45 – Stalowa Wola Południe (przyjazd 18:36) komunikacja zastępcza obejmie całą trasę.

Miejsca postoju BUS:

– Rzeszów Główny – plac obok dworca PKP;

– Rzeszów Zachodni – przystanek MPK Warszawska Zespół Szkół Samochodowych;Miłocin – przystanek MKS – Miłocin Tory;

– Zaczernie – przystanek MKS – Zaczernie;

– Rogoźnica – przystanek MKS – Rudna Mała;

– Głogów Małopolski – plac obok przystanku PKP;

Dalsze miejsca postoju BUS:

– Budy Głogowskie – przystanek MKS – Budy Głogowskie Park;

– Widełka – przystanek PKS – Widełka;

– Kolbuszowa – plac obok przystanku PKP;

– Zarębki – przystanek PKS – Zarębki;

– Cmolas – przystanek PKS – Cmolas;

– Komorów Podmurynia – przystanek PKS – Komorów II;

– Majdan Królewski Podlasek – PKS Majdan Podlasek przy DK 19;

– Majdan Królewski – przystanek PKS – Majdan Królewski U.G.;

Huta Komorowska – obok przystanku PKP – dla tego przystanku dodatkowy BUS dowożący i odwożący do pociągu zasadniczego w relacji Majdan Królewski – Huta Komorowska – Majdan Królewski;

– Nowa Dęba – obok przystanku PKP;Dęba Rozalin – obok przystanku PKP

– Tarnowska Wola – przystanek PKS – Tarnowska Wola;

– Jadachy – przystanek PKS – Jadachy;

– Cygany – przystanek PKS – Chmielów Parking Centrum;

– Chmielów Zagumnie – PKS Chmielów (obok cmentarza);Tarnobrzeg – obok dworca PKP;

– Sobów – przystanek MPK – Sobów, Litewska;

– Wielowieś – skrzyżowanie ulic Kolejowej i Sobowskiej;

– Sandomierz – plac obok dworca PKP;

– Grębów – przystanek PKS – Grębów PKP;

– Zbydniów – przystanek PKS – Zbydniów II (Karczma);

– Turbia – przystanek PKS – Turbia Szkoła/Turbia Centrum;

– Stalowa Wola Rozwadów – plac obok dworca PKP;

– Stalowa Wola Centrum – przystanek MZK – Okulickiego PKS;

– Stalowa Wola – przystanek MZK – Ofiar Katynia Poczta/przystanek MZK – Okulickiego PKS;

– Stalowa Wola Południe – obok dworca PKP

Dokładny rozkład jazdy na poszczególnych trasach:

– Gorlice – Jasło – Rzeszów – TUTAJ

– Horyniec – Jarosław – Rzeszów – TUTAJ

– Jasło – Zagórz – TUTAJ

– Medyka – Przemyśl – Rzeszów – TUTAJ

– Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów – TUTAJ

– Rzeszów – Jarosław – Horyniec – TUTAJ

– Rzeszów – Jasło – Gorlice – TUTAJ

– Rzeszów – Przemyśl – Medyka – TUTAJ

– Rzeszów – Stalowa Wola Południe – TUTAJ

– Rzeszów – Tarnów – TUTAJ

– Stalowa Wola Południe – Rzeszów – TUTAJ

– Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk – TUTAJ

– Tarnów – Rzeszów – TUTAJ

– Zagórz – Jasło – TUTAJ

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: