Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

„3”, „34”, „45” i „56” – te cztery linie miejskich autobusów, obsługiwane przez MPK, od października będą jeździć do gminy Boguchwała. Jest na to zgoda Rady Miasta Rzeszowa.

We wtorek Rada Miasta Rzeszowa jednogłośnie wyraziła zgodę, by miejskie linie obsługiwały gminę Boguchwała. – Najnowsze ustalenia obejmują cztery linie, ale to jeszcze może ulec zmianie – zastrzega Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który odpowiada za organizację miejskiej komunikacji.

Chodzi o linie nr 3, która będzie jeździła do Lutoryża na trasie al. Wyzwolenia – ul. Krakowska – ul. Lisa Kuli – ul. Podkarpacka – Boguchwała. Linia nr 34 pojedzie do Kielanówki przez ulice: Lwowską (przystanek obok szpitala), Powstanców Warszawy, Hetmańską, Krakowską, Witosa, Staroniwską.

Kolejne linie pojadą do Mogielnicy – „45” – z ul. Bardowskiego, przez al. Cieplińskiego, ul. Dąbrowskiego do Boguchwały i do Zarzecza, „56” – z ul. Dworaka do Zarzecza. Autobusy do gminy Boguchwała będą jeździły od 1 października.

Ceny biletów nie zmienią się. Mieszkańcy Rzeszowa  będą mogli też na tych liniach wykorzystywać bilety sieciowe i wszystkie ulgi, które im przysługują, w tym darmowe przejazdy dla dzieci.  

Jeśli chodzi o podział kosztów, to standardowo, za wozokilometry w graniach miasta płaci Rzeszów, dalej gmina, która podpisała umowę z ZTM. – Musimy się przygotowywać, że wszystkie gminy ościenne będą prosić o obsługę naszą komunikacją. MKS-y są w fatalnym stanie. Widziałem, jak jednemu tłumik odpadł – mówił Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa.

Jak się okazuje, chętnych gmin na rzeszowską komunikację nie brakuje. Do tej pory prowadzono już rozmowy z Łańcutem i Sędziszowskim Małopolskim, a ostatnio nawet z gminą Krasne, która w ub. r. wypowiedziała umowę ZTM.

– Chcemy wozić mieszkańców z innych gmin, ale rachunek ekonomiczny musi się zgadzać. Dokładamy ponad 60 mln zł do komunikacji. Nie będziemy gminom robić prezentów i  dokładać do nich z kasy rzeszowskiego podatnika – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Radny Robert Homicki (niezrzeszony) zastanawia się, czy liczba miejskich autobusów wystarczy do obsługi całego Rzeszowa i gminy Boguchwała. ZTM przyznaje, że łatwo nie będzie, ale poradzi sobie. – Mamy wystarczającą liczbę autobusów. Nowe będą potrzebne w latach 2019-2020 – twierdzi Anna Kowalska. 

Obecnie w Rzeszowie jest prawie 60 linii. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

23 KOMENTARZE

 1. W okresie przejściowym nowe kursy MPK będą obowiązywać w dni powszednie w godzinach 06:00-18:00. Funkcjonujące obecnie linie MKS w dni powszednie, soboty, niedziele i święta do końca 2018 roku pozostaną bez zmian.

  CENY BILETÓW MPK/MKS

  W okresie przejściowym na liniach MKS i MPK będą obowiązywały osobne bilety. Mieszkańcy, którzy zechcą regularnie korzystać z kursów MPK, a zakupili już bilety miesięczne na linie MKS, otrzymają zwrot poniesionych kosztów. Obecnie trwają prace nad utworzeniem jednego, wspólnego biletu.

  DOCELOWE ROZSZERZENIE KURSÓW MPK

  Wprowadzony od 1 października kursy MPK to pierwszy etap usprawnienia komunikacji na terenie Gminy Boguchwała. W okresie przejściowym będzie trwała analiza funkcjonowania systemu oparta przede wszystkim o sugestie i uwagi samych pasażerów. Uwagi można zgłaszać:

  tel. 17 87 55 255
  e-mail: komunikacja@boguchwala.pl
  Na podstawie Państwa opinii wypracowany zostanie model docelowy, zarówno dla linii MPK, jaki i MKS, określający m.in. trasy, godziny i częstotliwość kursów. Równocześnie trwają prace nad drugim etapem porozumienia, które zakłada rozszerzenie komunikacji MPK o kolejne miejscowości.

 2. Czy ktoś już widział nowy rozkład jazdy linii 34 -zupełny absurd…w sobotę i niedzielę nie ma autobusu a w dzień powszedni ostatni po 17 ??? Ktoś myśli nad tym wszystkim czy tylko przed wyborami chwila zapomnienia.O co tyle szumu,kto układał ten rozkład jazdy? Przecież 34 i tak jeździ do końcowego przystanku Kielanówka Pętla i tam zakręca to teraz tylko w wybrane kursy będzie brać pasażerów a np.po 17 będzie zjeżdżać w dół a ludzie piechotą za autobusem? Nie rozumiem tego.

 3. 28 do Zabierzowa jak drzewiej bywało by mogło pomykać, bo chodziły słuchy, ze 34 miała z Kielanówki na nartach w zimie zjeżdżać. Na szczęście ktoś przyszedł po rozum do głowy. Czego to ludziska nie wymyślo, żeby było wesoło. uff.

 4. Co raz to jakieś innowacje. Nowe linie, wydłużanie bez pojęcia już istniejących, nowe autobusy.
  Jest tylko jedno zasadnicze pytanie i co raz większy problem o którym się głośno nie mówi.
  Kto będzie jezdził te nowe linie, wydłużane dotychczasowe i prowadził te nowe autobusy????
  Bo na dzień dzisiejszy już brakuje ponad 20 kierowców. Do końca roku ta liczba najprawdopodobniej wzrośnie do ponad 30-tu, jeśli nic się nie zmieni w tym grajdole.
  Bo jak napisał przedmówca, już nawet Ukraińcy nie chcą pracować w takich warunkach i za takie pieniądze!!!!

 5. Szanowni Podróżni,

  decyzją Organizatora Przewozów – Samorządu Podkarpacia począwszy od 1 października odwołuje się parę popołudniowych pociągów w relacji Rzeszów – Boguchwała – Rzeszów.

  Decyzja dotyczy pociągu nr 30845 Rzeszów odjazd 17:30 – Boguchwała przyjazd 17:45 oraz pociągu nr 30834 Boguchwała odjazd 17:50 – Rzeszów przyjazd 18:03.

  Odwołanie obejmuje wszystkie terminy kursowania, tj. dni robocze, do końca obowiązywania rocznego rozkładu jazdy.

  No to teraz marszałek w ramach „Kolei Aglomeracyjnej” sprawił że pociąg do Rzeszowa jedzie o 15:55 a następny o 18:27. Taktowanie w godzinach popołudniowych – pociąg co 2.5 godz – faktycznie kolej aglomeracyjna z prawdziwego zdarzenia.

 6. Na ostatniej sesji w Boguchwale podobno jeden z tamtejszych radnych zwrócił uwagę na to że obecny Pan Burmistrz dzieli gminę na lepszą i gorszą… Także ta strona z ZTM to ta lepsza.

 7. Próbowali zatrudnić nawet Ukraińców, ale Ci gody usłyszeli jakie „kokosy” zarabiają kierowcy MPK w Rzeszowie, rycząc ze śmiechu poszli na dworzec, prosto na pociąg do Wrocławia, gdzie też szukają kierowców a płacą prawie dwa razy więcej. A i tak zapowiedzieli, że po pół roku wyjadą do Niemiec gdzie dostaną tle samo ale w „ojro”.

 8. „Mieszkańcy Rzeszowa” – gdzie Ty tam przeczytałeś oraz gminy? Nabierz powietrza, policz do dziesięciu i przeczytaj jeszcze raz, może tym razem się uda.

 9. Rzeszów był taki zły jak chciał przyłączyć Boguchwałę, aż miastem się stali, żeby tylko Rzeszów nie przyłączył, teraz autobusów tam nie ma, w takim wielkim mieście Boguchwała?

 10. czy dzieci ,młodzież bilety sieciowe będą mieć za darmo? a co z tymi którym rodzice kupili bilet semestralny, bo wychodzi taniej? można będzie liczyć na zwrot pieniędzy? czy to tylko takie bummmm przed wyborami?

 11. W gminie Boguchwala jest komunikacja socjalistyczna czyli darmowa i byle jaka. Mozna jezdzic non stop autobusem a za kazdy przejazd gmina zaplaci.

 12. Gmina Boguchwała to też Racławówka, Nosówka, Zgłobień, Wola Zgłobieńska i Niechobrz. Tam też jeżdżą zdezelowane i śmierdzące MKSy. Może ktoś z włodarzy gminy wypowiedziałby się na ten temat…

 13. Przecież pisze że do Gminy – Gmina wg włodarzy i Rady Miejskiej to wszystko na południe i południowy zachód od Boguchwały. Idą wybory :).

 14. A MKS będzie także jeździł na tych trasach jak do tej pory? czy od października już nie, bo tego nigdzie nie można się dowiedzieć. Dzieci mieszkańców gminy będą miały za darmo komunikację ? Bo ta wypowiedź : „Mieszkańcy Rzeszowa oraz gminy będą mogli też na tych liniach wykorzystywać bilety sieciowe i wszystkie ulgi, które im przysługują, w tym darmowe przejazdy dla dzieci.” nie jest jednoznaczna.

Comments are closed.