Reklama

Od 20 do 53 groszy za jeden kilometr zapłacą kierowcy samochodów powyżej 3,5 tony, którzy będą korzystać podkarpackiego odcinka autostrady A4 Rzeszów – Jarosław. Opłaty zaczną obowiązywać od 1 października.

– Opłaty nakładane w ramach systemu viaTOLL obejmują wyłącznie pojazdy samochodowe oraz zespoły pojazdów, np. samochód osobowy z przyczepą, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusy niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej – mówi nam Magda Sobota z biura prasowego systemu viaTOLL.

– Opłaty nie dotyczą samochodów osobowych, o ile, tak jak wspomniałam wcześniej, nie podróżują one z przyczepą, a dopuszczalna masa całkowita takiego zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 ton – dodaje Sobota.

Wysokość opłat nakładanych na kierowców korzystających z odcinka A4 Rzeszów – Jarosław uzależniona jest od masy danego pojazdu oraz klasy emisji spalin i waha się od 20 do 53 groszy za przejazd jednego kilometra.

Elektroniczny systemu poboru opłat drogowych viaTOLL został uruchomiony 1 lipca 2011 r. Zastąpił nieefektywny system winietowy. Głównym celem viaTOLL jest pozyskiwanie pieniędzy na dalsze inwestycje w rozbudowę oraz modernizację istniejącej infrastruktury drogowej w Polsce.

Obecnie systemem viaTOLL objętych jest 3 145 km autostrad oraz dróg ekspresowych i krajowych na terenie całego kraju. Od początku uruchomienia systemu do końca 31 lipca 2016 r. system wygenerował wpływy w wysokości 6,4 mld zł.

41-kilometrowy odcinek A4 Rzeszów – Jarosław, na którym opłaty będą obowiązywały od 1 października br., został oddany do użytku 20 lipca.

To ostatni fragment podkarpackiego odcinka autostrady, która ma 167 km, a cała trasa od granicy polsko-ukraińskiej Korczowa-Krakowiec do granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca liczy 672 km. A4 jest najdłuższą autostradą w naszym kraju.

Kierowcy samochodów osobowych mogą na razie A4 jeździć za darmo. Ale oni także w przyszłości będą płacić. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. Decyzję w tej sprawie podejmie rząd po wcześniejszych konsultacjach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która ma wciąż obowiązującą umowę z firmą Kapsch, obsługującą elektroniczny system poboru opłat na drogach, zarządzanymi przez GDDKiA.

Umowa obowiązuje do listopada 2018 r. Prawdopodobnie po tej dacie kierowcy osobówek będą płacić za korzystanie z A4.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Pobieranie opłat bezprawne. Z tego co czytałem czym jest autostrada to ten nowy kawałek A4 nie łapie się. Nie ma stacji paliw po drodze podobnie miejsca na posiłek czy WC. Do czasu ukończenia całej infrastruktóry opłaty nie powinny być pobierane.

Comments are closed.