Reklama

Jedna przed rzeszowską zaporą, druga przy hipermarkecie Auchan w Krasnem koło Rzeszowa. W piątek zostaną zamontowane stacje naprawy rowerów. Będzie można z nich korzystać bezpłatnie.

O planie zamontowania publicznych stacji naprawy rowerów pisaliśmy już wiele razy. Pomysłodawcą jest stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl. Takie stacje istnieją w wielu w polskich miastach, w Rzeszowie to zupełna nowość, choć w sierpniu ub. r. Punkt Rowerowy uruchomiła stacja paliw Statoil przy al. Rejtana.

Rowerzyści chcieli, aby publiczna stacja naprawy rowerów została zamontowana pod Mostem Zamkowym. Wybrany został kolor stacji – niebieski, taki jak mostu. Ale na montaż stacji pod Mostem Zamkowym nie zgodził się Zarząd Zieleni Miejskiej ze względu na to, że jest to teren zalewowy. Lokalizacja została zmieniona na Most Karpacki, czyli rzeszowską zaporę.

Przy zaporze jest mały plac przy ścieżce rowerowej i szlaku Green Velo. Tam w piątek stacja będzie przymocowana do asfaltu.

– W stacji będzie pompka na wszystkie wentyle, klucz nastawny, śrubokręt płaski i krzyżakowy, łyżki do opon, klucze torx. Będzie także możliwość podwieszenia roweru.  Korzystanie ze stacji będzie darmowe – mówi Daniel Kunysz, prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

Stacja z instrukcją

Stacja kosztowała ok. 5 tys. zł. Zamontuje ją firma z Leszna, która specjalizuje się w produkowaniu takich urządzeń. Rowerzyści pieniądze zdobyli ze zbiórki internetowej, którą ogłosili w listopadzie ub. r. Połowę potrzebnej kwoty dał hipermarket Auchan w Krasnem, który przy tej okazji postanowił również kupić dla siebie stację. Będą mogli z niej korzystać klienci hipermarketu.

– Ponadto na stacji będą naklejki z QR-kodami. Telefonem będzie można zeskanować kod, który przeniesie nas na stronę internetową, na której znajdziemy instrukcję, co i jak w rowerze serwisować, np. wyregulować szprychy, ustawić przerzutki, jak powinny być napięte hamulce. To będą podstawowe informacje do bezpiecznej jazdy – mówi Daniel Kunysz.

Rowerzyści przekażą stację naprawy rowerów miastu. Na co dzień będzie się nią “opiekować” Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Planowany całodobowy dętkomat nie powstanie przy stacji przy zaporze. Dętkomat będzie zamontowany na kolejnej mniejszej stacji, która ma być jeszcze w tym roku. Znana jest już jej lokalizacja – to nowy parking przy Moście Zamkowym. Zgodę wydała firma Apklan, która jest właścicielem parkingu.

Piątkowe otwarcie pierwszej publicznej stacji naprawy rowerów będzie połączone z Rzeszowską Masą Krytyczną, czyli przejazdem rowerzystów ulicami miasta. Start o godz. 18:00 z Rynku. Uczestnicy Masy dostaną okolicznościowe „szprychówki”, które potem wezmą udział w konkursach.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: