Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Od godz. 14:00 do 22:00 przez trzy dni, od piątku do niedzieli (20-22 grudnia), rzeszowscy policjanci będą bacznie przyglądać się zachowaniu kierowców wobec pieszych. Piesi też będą pod lupą funkcjonariuszy.  

Policja przypomina, że szybko zapadający zmrok i gorsze warunki atmosferyczne powodują, że piesi są dla kierowców słabo widoczni.

– Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach – twierdzi nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Od piątku do niedzieli, od godz. 14:00 do 22:00, policjanci będą prowadzić akcję “Pieszy”. Jej główny cel to egzekwowanie od pieszych i kierowców bezpiecznego zachowania się na drodze. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócą na kierowców, którzy niebezpiecznie jeżdżą i łamią przepisy ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych.

Najbardziej rażące wykroczenia to: omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwo pieszym, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który jest na przejściu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na skrzyżowaniu przez kierowcę skręcającego w drogę poprzeczną. 

Na pobłażliwość policjantów, jak zawsze, nie mogą liczyć kierowcy, którzy będą prowadzić samochód po pijanemu.  

Policjanci przypominają kierowcom, że mają obowiązek zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejścia i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, gdy jest już przejściu. To też nie oznacza, że pieszy może czuć się jak “święta krowa” i bezmyślnie wchodzić na przejście, jeżeli swoim zachowaniem może stworzyć zagrożenie w ruchu. 

Policjanci będą zwracać uwagę na wykroczenia pieszych, m.in. przechodzenie i przebieganie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, niestosowanie się do znaków i sygnalizacji świetlnej, wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd; wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. 

Mundurowi zwrócą też uwagę, czy piesi nie naruszają obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi, czy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Funkcjonariusze przyglądać się będą również, czy piesi noszą elementy odblaskowe po drodze poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu.

– Nawet najdrobniejszy element odblaskowy, taki jak smycz do kluczy, czy zawieszka, sprawiają, że jesteśmy lepiej widoczni. Warto wyposażyć się w elementy odblaskowe i nosić je nawet w miejscach, gdzie nie wymagają tego obowiązujące przepisy – twierdzą policjanci. 

I apelują także do kierowców, by pamiętali o ograniczeniu prędkości i zwalnianiu w rejonach przejść dla pieszych i szkół oraz zachowali ostrożność w miejscach nieoświetlonych, gdzie nie ma chodników.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: