Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Warsztaty, koła dyskusyjne, spotkania z trenerami antydyskryminacyjnymi, psychologami, kosmetolożką, prawniczką oraz filmoterapia i sesje zdjęciowe – tak będzie wyglądał trzydniowy Festiwal Siostrzeński w Rzeszowie. 

Festiwal rozpocznie się w piątek, 24 marca, i potrwa do niedzieli, 26 marca. Organizuje go  Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. Festiwal Siostrzeński jest częścią projektu „Polsko-ukraińskie siostrzeństwo”.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Centrum TUTU przy al. Rejtana 65, od piątku do niedzieli, od godz. 10:00 do 18:00, oraz w sobotę, 25 marca w rzeszowskim Urban Labie przy ulicy 3 Maja 13. 

Lepiej poznać siebie 

Festiwal Siostrzeński ma poszerzać wiedzę na temat mechanizmów dyskryminacji oraz zwiększać umiejętności reagowania na agresywne zachowania i krzywdę wobec kobiet. To też okazja, by zwiększać wiedzę kobiet o radzeniu sobie z trudnościami psychospołecznymi.

– Widzimy potrzebę organizowania tego rodzaju przestrzeni do rozmów, spotkań, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia dziewczyn i kobiet – twierdzi Monika Marković, prezeska Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin.

To kolejny projekt PSAR poświęcony dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć i narodowość. – Jest duża potrzeba poruszania takich tematów, wsparcia kobiet oraz budowania dialogu opartego na wartościach demokratycznych – dodaje Marković.

Przez trzy dni w Centrum TUTU i Urban Labie odbędą się liczne spotkania
i warsztaty dla dziewczyn i kobiet. Wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu oraz formularz zapisów znajdziecie na stronie Festiwal Siostrzeński – PSAR.

Spotkania będą prowadzone przez psychologów, trenerów antydyskryminacyjnych, aktywistów społecznych oraz doświadczonych trenerów rozwoju osobistego. Zajęcia odbędą się w języku polskim i ukraińskim.

– Uczestniczki będą mogły lepiej poznać przede wszystkim siebie, odnaleźć swoje talenty, poznawać sposoby na podwyższanie jakości życia – zapowiada Monika Marković.

Mieć siłę i odwagę

Organizatorzy chcą, w atmosferze siostrzeństwa i wzajemnego zrozumienia, zbudować międzynarodowe relacje, by zwrócić uwagę na stereotypy, uprzedzenia i oczekiwania względem płci i pochodzenia.

– Chcemy motywować uczestniczki, by miały siłę i odwagę do podejmowania działań, wyrażania siebie, swoich poglądów, a także wykształcenia umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach – wyjaśnia Monika Marković.

Festiwal zainauguruje „Polsko-ukraińskie siostrzeństwo”. W kolejnych etapach zaplanowano m.in. warsztaty dla dziewczyn i edukatorek, tygodniowy obóz szkoleniowy, inicjatywy o antydyskryminacji i równości płci oraz kampanie społeczne na temat praw kobiet.

Projekt o wartości prawie 115 tys. euro finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama