W najbliższy poniedziałek (22 lutego) w całej Polsce rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ogólnopolskiej akcji będzie uczestniczyć także Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie, rzeszowscy policjanci oraz prokuratorzy

Główną częścią Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem będą bezpłatne porady prawne udzielane przez studentów WSPiA. Od poniedziałku do niedzieli (28 lutego) wydłużone zostaną godziny pracy uczelnianej Kliniki Prawa. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Jak podkreśla prof. Czesław Kłak, dyrektor Kolegium Prawa i Opiekun Kliniki Prawa przy WSPiA, Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw to akcja cykliczna, powtarzana co roku.

– Nie oznacza to jednak, że tylko przez jeden tydzień interesujemy się losem ofiary przestępstwa. Ten tydzień uzmysłowić ma wszystkim, że przestępstwo może dotknąć każdego z nas. Ma też zwrócić uwagę, że niezbędna jest wiedza na temat tego, jak zachować się w obliczu przestępstwa, jakimi prawami dysponujemy, na jaką możemy liczyć pomoc, gdzie jej poszukiwać itp. – wyjaśnia prof. Czesław Kłak.

Dodaje, że takie akcje są bardzo potrzebne, bo pozwalają na ocenę obowiązującego stanu prawnego i praktyki stosowania prawa. – Dzięki temu możemy postulować niezbędne zmiany, wpływając na poprawę lub zmianę rzeczywistej sytuacji pokrzywdzonego przestępstwem – zaznacza prof. Czesław Kłak.

Jaką pomoc otrzymacie?

W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Klinice Prawa WSPiA będzie można uzyskać pomoc z zakresu prawa karnego, cywilnego, administracyjnego, rodzinnego, finansowego oraz prawa pracy.

Porad prawnych udzielają studenci wyższych lat kierunku prawo i kierunku administracja pod opieką m.in. prof. Czesława Kłaka, prof. Antoniego Drala czy dr Agnieszki Gałakan-Halickiej. Klinika Prawa mieści się na parterze Budynku A Wyższej Szkoły Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.

Dodatkowo podczas Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbędzie się seminarium naukowe. Tematem dyskusji będzie „Pokrzywdzony i jego prawa w znowelizowanym procesie karnym”. Poruszona zostanie m.in. problematyka pomocy prawnej, na którą może liczyć ofiara przestępstwa oraz ochrony przysługującej pokrzywdzonemu w przypadku zagrożenia jego życia lub zdrowia.

Seminarium odbędzie się w poniedziałek (22 lutego) o godzinie 10:00 w Sali 119 A w budynku głównym WSPiA w Rzeszowie.

Dyżury policjantów

Do Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem włączają się także rzeszowscy policjanci.  Przez cały tydzień zainteresowani będą mogli uzyskać informacje u policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie i podległych komisariatów działających na terenie powiatu rzeszowskiego.

W jednostkach policji dostępne będą również materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące całej akcji.  Dodatkowo w dniach 22, 24 i 26 lutego od 10:00 do 15:00 policjanci z rzeszowskiej komendy będą dyżurować  w siedzibie Podkarpackiego Ośrodka Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Rzeszowie przy ulicy Fredry 4.

Dyżury pełnić będą także prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, Prokuratury dla miasta Rzeszów przy ul. Hetmańskiej 45d i Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie przy ul. Lisa Kuli 20.

Wykaz dyżurów prokuratorów PO od 8:00 do 15:00

– 22 lutego, Agnieszka Jungiewicz, pokój nr 230

– 23 lutego, Małgorzata Kluz, pokój nr 226

– 24 lutego, Ryszard Faryniak, pokój nr 242

– 25 lutego, Ryszard Faryniak, pokój nr 242

– 26 lutego, Ryszard Faryniak, pokój nr 242

Wykaz dyżurów prokuratorów PR w Rzeszowie od 7:30 do 15:30

– 22 lutego, Grażyna Kurczyna, pokój nr 409

– 23 lutego, Wiesław Lipiór, pokój nr 513

– 24 lutego, Małgorzata Dyk, pokój nr 512

– 25 lutego, Małgorzata Stefkowska-Kujas, pokój nr 510

– 26 lutego, Robert Sośnicki, pokój nr 415

Wykaz prokuratorów PR dla m. Rzeszów od 8:00 do 15:00

– 22 lutego: Paweł Król (pokój nr 32), Mariusz Karp (pokój nr 17), Agnieszka Stankiewicz (pokój nr 23)

– 23 lutego: Renata Majer (pokój nr 11), Jarosław Kulczycki (pokój nr 18)

– 24 lutego: Magdalena Solarewicz-Kraus (pokój nr 9), Paweł Winiarz (pokój nr 14)

– 25 lutego: Paweł Król (pokój nr 32), Alina Danilewicz (pokój nr 22)

– 26 lutego: Celina Rodak (pokój nr 21), Mirosława Kawalec (pokój nr 19)

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama