Zdjęcie: Materiały prasowe

Od najbliższej soboty (22 września) w Rzeszowie będzie można oglądać niezwykłą wystawę – „Vincent w Rzeszowie”. Zobaczycie prace artystów współtworzących film „Twój Vincent”, opowiadający tragiczną historię życia i śmierci Vincenta van Gogha, jednego z najsłynniejszych malarzy wszech czasów.

Na wystawie w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury (ulica Jagiellońska, siedziba Estrady Rzeszowskiej) będzie można zobaczyć prace artystów z wrocławskiej ekipy filmu tzw. „czarno-białych”, ilustrujące techniki wykorzystane podczas tworzenia filmu „Twój Vincent”, jak również prace na podstawie których artyści zostali wybrani do projektu, wraz z komentarzami odnoszącymi się do filmu.

Prace to głównie inspiracje van Goghiem, laserunki malowane płaską plamą z czarno-białych ujęć i prace ekspresyjne malowane szybkimi pociągnięciami pędzla, charakterystyczne dla kolorowych klatek filmowych.

W wystawie uczestniczą artyści z Polski i zagranicy. Ciekawostką jest fakt, że czworo z wystawiających prace artystów dostało się do grona wybranych 21 ze 125 malarzy filmu, których prace reprezentują film na wystawie „Loving Vincent”, obecnie goszczącej w holenderskim Den Bosch, rodzinnym mieście van Gogha, która to wystawa będzie podróżować po całym świecie reklamując film.

Na wystawie „Vincent w Rzeszowie” zostanie zaprezentowanych 25 prac w formatach od 100x100cm do 20x20cm. Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy inspirowane twórczością Vincenta van Gogha oraz reprinty klatek filmowych, namalowane przez artystów biorących udział w tworzeniu filmu „Twój Vincent”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zobaczycie prace takich artystów jak Ewa Gołda [Polska], Daria Solar [Polska], Karolina Belczyk-Behrendt [Polska], Olena Horhol [Ukraina], Sławek Heyderikh [Polska], Yoko Koga [Japonia], Karolina Michałowska [Polska], Klaudyna Hady [Polska], Małgorzata Kornecka-Drąg [Polska].

Wernisaż wystawy „Vincent w Rzeszowie” odbędzie się w najbliższą sobotę (22 września) o godz. 18:00 w RIK-u. Liczba miejsc ograniczona. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwa zaproszenia. Do odbioru jedynie w sekretariacie Estrady Rzeszowskiej. Wystawę będzie można oglądać do 13 października w godzinach pracy RIK-u. 

Premiera filmu „Twój Vincent” miała miejsce w 2017 roku. To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 tysięcy klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów Vincenta van Gogha ożywili na ekranie.

Dorota Kobiela i Hugh Welchman opowiedzieli w filmie o ostatnich dniach van Gogha.

Tragiczna historia życia i śmierci jednego z najsłynniejszych malarzy wszech czasów – Vincenta van Gogha została opowiedziana poprzez jego znakomite dzieła. O życiu i kontrowersyjnych okolicznościach śmierci van Gogha, opowiadają bohaterowie jego portretów. Intryga pozwala odkryć tajemnicę śmierci.

Holenderski impresjonista zmarł 29 lipca w 1890 roku w wyniku postrzału z broni palnej – prawdopodobnie samobójczego. Okoliczności śmierci van Gogha do dzisiaj są jednak niejasne. W 2011 roku w książce „Van Gogh: The Life” Steven Naifeh oraz Gregory White podważyli samobójczą wersję śmierci malarza, twierdząc, że mógł on zostać przypadkowo postrzelony przez dwóch nastoletnich chłopców.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama