Zdjęcie: materiały Teatru Maska / Na zdjęciu: "Chłopcy z placu broni" Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu
Reklama

16 czerwca otwarcie tegorocznej „Maskarady”. Do Maski przyjedzie 11 teatrów z różnych miast – ze spektaklami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W planach są też koncerty, warsztaty i spotkania. 

– 11. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada 2021 jest niezwykły. Niemal wszystkie spektakle, które podczas niego zaprezentujemy, będą premierowe lub nawet prapremierowe – mówi Monika Szela, dyrektor Teatru Maska.

Dodatkowo „Maskarada” jest jednym z pierwszych polockdownowych festiwali teatralnych w Polsce. W tym roku nie ma on co prawda charakteru międzynarodowego, ponieważ przyjazd zagranicznych gości uniemożliwiają obostrzenia. Może za to poszczycić się ogólnopolskim programem, który tworzą teatry z 11 polskich miast, m.in. Warszawy, Lublina i Łodzi. 

– Przez pandemię wiele zespołów teatralnych nie zdążyło zagrać zapowiadanych premier. Dlatego mamy absolutnie świeże rzeczy i liczymy, że dzięki temu przyciągniemy publiczność z odległych zakątków kraju – podkreśla Szela. 

Teatr, muzyka, edukacja

Autorem programu 11. edycji „Maskarady” jest świeżo upieczony szef artystyczny Maski – Przemysław Jaszczak. 

– W tym roku festiwal orbituje wokół praw człowieka i dziecka, i praw zwierząt. Mamy w programie spektakle dla różnych odbiorców, zarówno dla dzieci, jak i młodzieży i dorosłych – tłumaczy Jaszczak. 

Dodaje, że przeznaczeniem „Maskarady” jest uświadamiać publiczność w jej prawach. – To ważne, aby znać swoje prawa i głośno o nich mówić. Nie ma lepszego sposobu na opowiedzenie o tym dzieciom, niż przy pomocy zabawy i rozrywki – uważa zastępca dyrektora ds. artystycznych. 

Poza spektaklami festiwal zaoferuje warsztaty, koncerty, czytanie performatywne i spotkanie z psim behawiorystą. Pełny program znajduje się poniżej. 

Brzydkie kaczątko

Festiwal otworzy w środę (16 czerwca) premiera Teatru Maska – „Brzydkie Kaczątko” na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. 

– To sztuka mówiąca o tolerancji, otwartości i samoakceptacji. Każdy z nas bywał lub bywa brzydkim kaczątkiem. Jak poczuć się lepiej i piękniej? Staramy się to odkryć na scenie – zachęca reżyserka spektaklu Anna Wolszczak.

W następnych dniach wystawione zostaną m.in. „Rutka” Teatru Lalek Arlekin z Łodzi, która opowie o życiu w łódzkim getcie, oraz „Chłopcy z placu Broni” Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu – gdzie rozpęta się okrutna zabawa w dorosłych.

Sztuki konkursowe oceniane będą w dwóch nurtach: nurcie głównym i nurcie off. Bilety dostępne w sprzedaży. Indywidualne w cenie 16 zł, grupowe – 14 zł. “Maskaradzie 2021” patronuje Rzeszów News. 

Zdjęcie: materiały Teatru Maska

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama