Reklama

Osoby zainteresowane wstąpieniem do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą brać udział w akcji promocyjnej. W Rzeszowie rozpoczyna się ona we wtorek i potrwa do czwartku.

Organizatorem akcji Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rzeszowie. Od wtorku do czwartku (6-8 września) od godz. 10:00 do 13:00 na terenie WKU przy ul. Konopnickiej 5 będzie działał punkt informacyjny. Obecni w nim będą przedstawiciele dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i rzeszowskiego WKU.

W trakcie działalności punktu będzie można wypełnić ankietę, w której znajdą się informacje o kandydacie.

– Chcemy wiedzieć, jaki jest jego status wojskowy – czy ma za sobą zasadniczą służbą wojskową, czy przeszedł kwalifikację wojskową, czy ma za sobą, a jeśli tak, to jakie przeszkolenia wojskowe. Chcemy też poznać motywację kandydatów – mówi mjr Dariusz Brzeżawski, zastępca komendanta WKU w Rzeszowie.

Ankieta ma służyć wojskowym do stworzenia bazy kandydatów. Potem WKU zrobi weryfikację i na rozmowy, testy zostaną zaproszone wybrane osoby. Rozpoczynają się we wtorek akcja promocyjna będzie służyła tylko i wyłącznie zebraniu informacji o samych kandydatach.

Chęć wstąpienia w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zadeklarowało już w Rzeszowie ponad 200 osób. Brygada ma powstać na przełomie 2016/2017 r. Na Podkarpaciu będzie liczyła ok. 5 tys. żołnierzy-ochotników.

Kandydat na żołnierza Brygady musi być obywatelem RP, który pomyślnie przejdzie kwalifikację wojskową. Może się na nią zgłosić osoba w wieku od 18 do 50 lat na stanowisko szeregowego. Na stanowiska dla podoficerów i oficerów górna granica wieku wynosi 60 lat.

Kandydaci przejdą testy psychologiczne i egzamin sprawnościowy, a potem zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne. Ci, którzy je przejdą podpiszą kontrakty od 2 do 6 lat.

Żołnierz Brygady Obrony Terytorialnej w każdym miesiącu będzie miał maksymalnie dwa szkolenia. Miesięcznie będzie otrzymywać ok. 500 zł. Raz w roku ma być też kierowany na większe ćwiczenia na poligonie, które trwać będą co najmniej tydzień.

Dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozmieszczone będzie w Rzeszowie. Natomiast pozostałe bataliony odpowiednio w Sanoku, Dębicy, Nisku oraz Jarosławiu. Na czele Podkarpackiej Brygady stanął płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk.

Więcej o Brygadzie pisaliśmy także TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: