Czytanie performatywnych trzech sztuk Tadeusza Różewicza w reżyserii trzech różnych twórców proponuje od wtorku (10 czerwca) widzom Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Projekt „Raz dwa trzy Różewicz” ma pokazać możliwości interpretacyjne utworu. Potrwa od wtorku do czwartku. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać dramatów: „Stara kobieta wysiaduje” w reżyserii Jakuba Falkowskiego, „Białe małżeństwo”, wyreżyserowane przez Joannę Zdradę i „Kartoteka” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Izabela Dudek z Teatru im. W. Siemaszkowej poinformowała, że najbardziej charakterystyczne, najpopularniejsze dramaty Tadeusza Różewicza w czytaniach performatywnych, czytaniach, które nie będąc w pełni spektaklami wykraczają poza nieatrakcyjną formę zwykłej lektury.

Widzowie zobaczą na scenie pośrednią formę między pierwszymi próbami, gdy aktorzy siedząc przy stole czytają swoje role, a teatralną realizacją utworu, czyli gotowym spektaklem.

– Trójka reżyserów, podczas zaledwie kilku prób, naszkicuje zarys spektaklu, nadając czytanym dramatom rys twórczej interpretacji. Choć aktorzy nie będą rozstawać się z egzemplarzem, to jednak przy pomocy drobnych zadań i rekwizytów, stworzą zapowiedź możliwego przedstawienia. Podinscenizowane czytania to forma pośrednia pomiędzy głośną lekturą dramatu, a jego teatralną realizacją. Stanowi swoistą „przymiarkę” do pracy nad utworem, bada jego różne możliwości interpretacyjne i zarazem umożliwia widzom zapoznanie się nie tylko z utworem, ale i z procesem pracy nad przedstawieniem, uchyla rąbka tajemnicy prób – tłumaczy Izabela Dudek.

Podczas czytania performatywnego dramatów Różewicza teatr spróbuje jedynie nakreślić możliwości współczesnego odczytania tych utworów. Dudek dodaje, że po prezentacji widzowie będą zaproszeni do rozmowy o pomysłach reżyserskich i wspólnego szukania kolejnych tropów interpretacyjnych.

Czytanie performatywne dramatów Różewicza rozpocznie się wtorek. W pierwszej kolejności „Stara kobieta wysiaduje” w Szajna Galeria. Dzień później, w środę, na Dużej Scenie „Białe Małżeństwo”, a w czwartek w Szajna Galeria – „Kartoteka”. Początek wszystkich czytań o godz. 18:00. Bilet kosztuje 5 zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama