Odcinek autostrady A4 węzeł Dębica Wschód – węzeł Rzeszów Północ to jeden z dwóch, jakie od środy (1 października) będą w systemie viaTOLL.

[Not a valid template]

 

Od 1 września systemem zostały objęte dwa inne podkarpackiej odcinki: fragment drogi ekspresowej S-19 węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Świlcza i autostrada A4 węzeł Jarosław Zachód – węzeł Korczowa. Teraz do systemu viaTOLL wchodzi odcinek A4 węzeł Dębica Wschód – węzeł Rzeszów Północ. Oprócz niego, jeszcze autostrada A1 Włocławek Zachód – Kowal.

Liczba płatnych kilometrów w naszym województwie zwiększyła się z przeszło 80 do 160 km. Ponadto zostały utworzone dwa nowe punkty, w których można kupić urządzenia viaTOLL: na stacji paliw BP w Dębicy i przejściu granicznym w Korczowej.

System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Elektroniczny system poboru opłat działa od lipca 2011 r. Na początku obejmował on 1565 km, a po ponad 3 latach będzie działał na prawie 3000 km dróg różnych kategorii w całej Polsce.

Dotychczasowe wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wyniosły ponad 3,313 mld zł. Docelowo w 2018 r. elektroniczny system poboru opłat viaTOLL ma objąć ok. 7000 km dróg w całej Polsce.

W systemie zarejestrowanych jest obecnie prawie 550 tys. pojazdów z Polski, a najliczniej z zagranicy reprezentowane są Niemcy – 49 tys. pojazdów.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama