Zdjęcie: Materiały GDDKiA

– To wielki dzień dla Podkarpacia – twierdzi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. Rząd PiS zdecydował o budowie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 Babica – Barwinek. 

– Mamy to! – cieszy się podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba, który w poniedziałek w centrum G2A w Jasionce brał udział w podpisaniu aneksu do Kontraktu Terytorialnego, gwarantującego rządowe wsparcie dla budowy S19. 

Aneks podpisały władze samorządu podkarpackiego oraz w imieniu rządu Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju. – Wreszcie wszyscy mieszkańcy, przedsiębiorcy doczekaliśmy się decyzji, która rzeczywiście wpłynie na rozwój gospodarczy Podkarpacia i całej Polski – twierdzi Hamryszczak.

– To historyczna chwila. Dziś możemy powiedzieć światu, wszystkim krajom ze szlaku Via Carpathia, że Polska nadąża a nawet wyprzedza innych w tym projekcie – dodaje marszałek Władysław Ortyl. 

Podpisany aneks do Kontraktu Terytorialnego (umowa pomiędzy rządem, a samorządem określająca inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa) gwarantuje, że budowa prawie 75-kilometrowego odcinka S19 z Babicy do Barwinka otrzyma rządowe dofinansowanie w wysokości 24 mld zł. Obecny Kontrakt obowiązuje w latach 2014-2023. 

Odcinek S19 Babica – Barwinek był dotychczas na liście rezerwowej. Teraz znalazł się na podstawowej. Prawie roku temu na prace koncepcyjnego tego fragmentu „ekspresówki” przeznaczono ok. 70 mln zł. Jest już wydana także decyzja środowiskowa. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Biorąc pod uwagę, że między Rzeszowem a Lublinem trwają już mocno zaawansowane prace, w ciągu kilku najbliższych lat droga S19 będzie przebiegać przez całe Podkarpacie – twierdzi europoseł Tomasz Poręba. 

Droga S19, będą częścią szlaku Via Carpathia, powstaje pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Cały trasa przechodząca przez Podkarpacie, województwa lubelskie, mazowieckie i podlaskie będzie mieć ok. 570 km. Podkarpacki fragment – 174 km. 

Jak do tej pory na Podkarpaciu oddano do ruchu ok. 30 km „ekspresówki”: prawie 7-kilometrowy odcinek Rzeszów – Stobierna, niespełna 4,5-kilometrowy odcinek Rzeszów Zachód – Świlcza, a we wrześniu 12-kilometrowy odcinek Sokołów Małopolski – Stobierna. Kolejny odcinek Świlcza- węzeł Rzeszów Południe ma być oddany do ruchu w drugiej połowie br. 

Poza wspomnianym odcinkiem S19 Babica – Barwinek, w aneksie do Kontraktu Terytorialnego na listę zadań podstawowych wpisano także budowę obwodnicy Łańcuta.

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama