Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

W najbliższą sobotę (5 sierpnia) przed wejściem do Centrum Handlowego Plaza Rzeszów stanie krwiobus. Oddaj najcenniejszy lek ratujący życie!

Nie trzeba być superbohaterem, aby zostać dawcą krwi i ratować życie. Każda osoba, która ma między 18 a 65 lat, jest w dobrej kondycji zdrowotnej, nie ma przeciwwskazań medycznych, może zostać dawcą krwi.

Oddawanie krwi jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek – pandemia COVID spowodowała aż 10-procentowy spadek w donacjach i wiele miejsc w Polsce pilnie potrzebuje uzupełnić swoje zapasy. Najbardziej brakuje krwi 0 Rh- i Rh+, w Rzeszowie B Rh-.

Zdjęcie: materiały Natu Care

Każdego dnia tysiące pacjentów na całym świecie zmagają się z chorobami, wypadkami czy operacjami, w wyniku których pilnie potrzebują transfuzji krwi. Żaden naukowiec jeszcze nie wpadł na pomysł, jak wytworzyć syntetyczną, działającą krew. 

– Tylko donacja może sprawić, że potrzebujący ludzie będą mieli szansę na wyzdrowienie – podkreśla Michalina Czerwońska z Natu Care. 

Advertisement

Plaza Rzeszów po raz dziewiąty chce wspomóc Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krew będzie można oddać w najbliższą sobotę (5 sierpnia) w specjalnym krwiobusie RCKiK przed wejściem do Plazy. Akcja rozpocznie się o 11:00 i potrwa do 15:00.

Weź ze sobą dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Trzeba być zdrowym, wypoczętym, przed oddaniem krwi zjedź lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, wypij około 1,5 litra płynów (woda mineralna, soki).

Dzień wcześniej nie pij alkoholu, ogranicz palenie papierosów na minimum 24 godziny przed oddaniem krwi. W akcji powinny wziąć osoby, które ważą co najmniej 50 kg. 

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama