Fot. Materiały "Wód Polskich". Na zdjęciu zbiór kotewki w rejonie ujęcia wody byłego WSK w Rzeszowie
Reklama

W środę rozpoczęło się odmulanie rzeszowskiego zalewu. Na początek kotewka orzech wodny zostanie przeniesiona z Rzeszowa do zbiornika w Woli Małej w gminie Czarna. 

W środę (4 września) rozpoczęły się pierwsze prace związane z odmuleniem zalewu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami najpierw trzeba usunąć ze zbiornika będącą pod ochroną roślinę kotewkę orzech wodny.

Wodna roślina zostanie przeniesiona do dwóch zbiorników przy Wisłoku na terenie Woli Małej w gminie Czarna – Tegoroczny zbiór obejmie powierzchnię ok. 0,74 ha, która zostanie odmulona w pierwszym cyklu prac – wyjaśnia Krzysztof Gwizdak, rzecznik rzeszowskiego oddziału “Wód Polskich”. 

Ta lokalizacja “przeprowadzki” kotewki została wybrana ze względu na to, iż wodna roślina potrzebuje zbiornika z tzw. wodą stojącą lub względnie wolno płynącą, a także miejsca silnie nagrzanego w lecie, niezanieczyszczonego i dobrze dotlenionego.

Ponadto, zbiorniki w Woli Małej mają też stały poziom wody i stabilne warunki ekologiczne i fizykochemiczne oraz względnie muliste dno i optymalną głębokość – ok. 1-2 m.

“Wody Polskie”, po przeniesieniu kotewki z Rzeszowa do Woli Małej, zapowiadają, że przez kolejne pięć lat będą “monitorować skuteczności adaptacji przeniesionych roślin do nowych warunków”. 

Fot. Materiały “Wód Polskich”. Na zdjęciu zebrane orzechy kotewki wodnej

W październiku zaś ma ruszyć odmulanie pierwszego odcinka zalewu o długości 1,1 km – od zapory do ul. Grabskiego przy Lisiej Górze. Tam znajduje się 500 tys. m sześc. osadu. Ten odcinek nie jest objęty program Natura 2000.

Drugi etap odmulenia zalewu obejmuje 3-kilometrowy odcinek – od ul. Grabskiego do ulic Jana Pawła II i Senatorskiej. On jest objęty Naturą 2000. Odmulanie drugiego etapu ma się rozpocząć w październiku 2022 roku. Na tym odcinku zalega około 180 tys. m sześc. mułu.

Łącznie w zalewie o powierzchni 33 ha zalega 680 tys. m sześc. mułu. Podczas procesu odmulania osad ma tymczasowo zostać składowany poza obszarem Natura 2000, co pozwoli uniknąć ingerencji w cenne przyrodniczo lasy łęgowe.

Odmulenie zalewu wykona konsorcjum EFB Partner z Serocka i Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego z Warszawy za 48,7 mln zł. 42 mln zł tej kwoty zostanie pokryte jest z unijnego programu “Infrastruktura i Środowisko”.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: