Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

Trwająca już siedem batalia o odmulenie rzeszowskiego zalewowi wreszcie nabiera tempa. Ministerstwo Środowiska zapowiada, że prace rozpoczną się w przyszłym roku.

Pierwsze prace związane z odmuleniem zalewu rozpoczęły się w 2010 r., ale szybko je wstrzymano po protestach ekologów, którzy uważali, że roboty doprowadzą do wyginięcia rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Na zalewie gniazduje ok. 100 gatunków ptaków, jest on również największym w naszym kraju siedliskiem ściśle chronionej rośliny – kotewki orzecha wodnego, a ponadto bobrów i wielu gatunków ryb. Zalew objęty jest obszarem chronionym „Natura 2000”.

Ekolodzy wygrali sądową batalię również dlatego, bo sąd uznał, że ciężki sprzęt, który miał być użyty do odmulenia zalewu, może uszkodzić gazociąg, który biegnie pod dnem zbiornika. 

 W 2014 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, który jest właścicielem zalewu, wydał 250 tys. zł na dokumentację związaną z przygotowaniem ponownego odmulenia zalewu.

Inwestycja miała się rozpocząć w 2016 r., ale okazało się, że przerasta ona możliwości finansowe RZGW, bo odmulenie zbiornika szacowane jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Teraz prace mają wreszcie ruszyć pełną parą. Takie są przynajmniej obietnice Ministerstwa Środowiska.

– RZGW w Krakowie powinien w kwietniu uzyskać decyzję środowiskową oraz złożyć wniosek do  programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”  – mówił we wtorek w Rzeszowie Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

– W ciągu roku powinna być wykonana dokumentacja i rozpoczną się prace związane z odmulaniem rzeszowskiego zalewu. Koszt inwestycji to około 40 mln zł – dodał Gajda.

Odmulanie zalewu to niekończąca się saga. Miasto Rzeszów ma związane ręce, bo zalew, który powstał 1974 r., jest własnością RZGW i ratusz nie może być inwestorem odmulenia zbiornika.

Władze Rzeszowa mają nadzieję, że po tym, jak zalew zostanie pogłębiony, to w przyszłości stanie się on profesjonalnym ośrodkiem dla amatorów sportów wodnych.

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama