Reklama

Mycie włosów to proces, który powtarzamy regularnie. W ten sposób odświeżamy naszą fryzurę i sprawiamy, że staje się ona prostsza w układaniu. Podczas oczyszczania używamy przede wszystkim szamponu do włosów, którego nazwa jest nieco mylna, gdyż nakładamy go głównie na skórę głowy. Ale samo mycie to czasami za mało. Chcemy przecież, aby nasze włosy prezentowały się doskonale, były miękkie w dotyku i błyszczące. Tego nie zapewni nam sam szampon. Naszą pielęgnację musimy uzupełnić o takie produkty, jak choćby odżywka do włosów czy maska. Jaka jest między nimi różnica?

Odżywka do włosów – kiedy ją stosujemy?

Bez wątpienia odżywka do włosów jest popularniejszym produktem niż maska. Sięgamy po nią przy każdym myciu, a przynajmniej w te dni, kiedy nie wybierzemy drugiego wspomnianego już kosmetyku.

Tak naprawdę odżywka występuje najczęściej w połączeniu z szamponem. Producenci tworzą zazwyczaj duet preparatów, które mają wzajemnie się uzupełniać. Odżywka może być przydatna nawet podczas mycia. Istnieje pewna metoda oczyszczania, która zakłada, że po silnie oczyszczający szampon sięgamy bardzo rzadko, bo na co dzień ma go nam zastąpić właśnie odżywka. 

Zawarte w niej składniki aktywne nie obciążają włosów, ale dostatecznie je odżywiają. Mogą też nawilżać, wzmacniać, zapobiegać puszeniu, wygładzać, ograniczać utratę owłosienia, podbijać skręt czy przeciwdziałać wypłukiwaniu pigmentu.

Kiedy sięgnąć po maskę do włosów?

Maska do włosów nie powinna być stosowana zbyt często. Zazwyczaj zaleca się, aby zaaplikować ją podczas mycia raz w tygodniu. Skąd takie ograniczenia? Jej skład jest niezwykle bogaty, a nadmiar pewnych substancji aktywnych nie jest wcale dobry dla naszych włosów. Może wystąpić na przykład zjawisko przeproteinowania (jeżeli mówimy o odżywce z proteinami). W efekcie, zamiast wpłynąć pozytywnie na wygląd naszej fryzury, doprowadzimy do sytuacji, w której będzie wyglądała na przesuszoną, a pasma staną się szorstkie. Tego zapewne wolelibyśmy uniknąć. 

Ale nie oznacza to, że maska do włosów jest złym produktem. Wręcz przeciwnie. Stosowana z rozwagą i w odpowiedniej ilości może sprawić, że nasza fryzura na nowo będzie prezentowała się doskonale. Maski doskonale wnikają w strukturę włosów, przez co mogą poprawić ich kondycję. Jest to tak zwane działanie nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. 

Dlaczego w pielęgnacji włosów powinna być obecna maska oraz odżywka?

Wiedząc już, jakie są różnice między wspomnianymi wyżej produktami, warto dodać, że zarówno odżywka do włosów, jak i maska mają ogromne znaczenie dla naszej pielęgnacji. Dobrze, aby oba te kosmetyki znalazły się w naszej łazience. Musimy tylko pamiętać o tym, aby nie aplikować ich zbyt dużo oraz dopasować składy stosowanych preparatów do potrzeb naszych włosów. 

Na co dzień będziemy więc sięgać po odżywki, a przynajmniej raz w tygodniu zastosujemy maskę. Jeżeli mamy włosy kręcone lub falowane, to prawdopodobnie nasza rutyna będzie nieco bardziej rozbudowana. Nie da się jednak jednoznacznie określić, że jeden kosmetyk jest lepszy od drugiego.

 

Reklama