Wojewódzka Komisja Wyborcza w Rzeszowie ogłosiła w piątek (21 listopada) po południu wyniki do sejmiku podkarpackiego. Najwięcej radnych ma PiS – 19.

[Not a valid template]

 

Z listy PiS do sejmiku weszli: Wojciech Buczak, Jerzy Cypryś, Stanisław Kruczek, Mieczysław Miazga, Stanisław Bartnik, Władysław Ortyl, Stefan Bieszczad, Czesław Łączak, Anna Schmidt, Lucjan Kuźniar, Stanisław Bajda, Jacek Magdoń, Tadeusz Pióro, Maria Kurowska, Wojciech Zając, Lucjusz Nadbereżny, Lidia Błądek, Bogdan Romaniuk, Jerzy Borcz.

Na PiS głosowały 319 092 osoby – 43,69 proc. głosujących. Najwięcej głosów na Podkarpaciu otrzymał marszałek Władysław Ortyl – 24 695.

9 radnych w sejmiku będzie miało Polskie Stronnictwo Ludowe: Stanisław Bartman, Dariusz Sobieraj, Jan Tarapta, Tomasz Bury, Andrzej Nepelski, Władysław Stępień, Maria Pospolitak, Kazimierz Śnieżek i Wiesław Lada. PSL otrzymało 24,36 proc. głosów. Na ich listę głosowało 178 091 osób.

Trzecim klubem w sejmiku będzie Platforma Obywatelska, która będzie miała pięciu radnych: Teresa Kubas-Hul, Marek Ordyczyński, Maciej Lewicki, Iwona Kołek i Joanna Frydrych. Na PO głosowało 15,36 proc. wyborców. Na jej listę głosowało 112 229 osób.

W sejmiku samodzielnie będzie rządzić PiS. Marszałkiem podkarpackim nadal ma być Władysław Ortyl.

Do sejmiku nie dostało się SLD, które przez ostatnie cztery lata miało 4 radnych. SLD w niedzielnych wyborach otrzymało 7,44 proc. głosów. Mandatów nie zdobyły także Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (3,39 proc.) i Ruch Narodowy (2,30 proc.).

Wyniki wyborów do sejmiku podkarpackiego potwierdziła w sobotę po godz. 22:30 na konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza na której ogłoszono wyniki wyborów do wszystkich sejmików. Najwięcej radnych będzie miała PO – 179, PiS – 171, PSL – 157, SLD – 28. Nieważnych głosów w skali kraju było 9,76 proc.

Cztery lata temu wybory do sejmiku podkarpackiego wygrało PiS. Miało 15 radnych, ale koalicję utworzyły PO, PSL i SLD, które w województwie podkarpackim rządziły do maja 2013 r. Potem władzę przejęło PiS w wyniku odwołania marszałka Mirosława Karapyty po aferze korupcyjnej.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama