Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego potwierdziło, że wiceministrem tego resortu będzie prof. Aleksander Bobko, obecny rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Potwierdzamy, że prof. Aleksander Bobko będzie sekretarzem stanu w MNiSW od 1 grudnia – poinformowało biuro prasowe resortu.

Nominację dla prof. Bobko potwierdził w niedzielę również Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

„Z Olkiem poznaliśmy się ponad 30 lat temu na seminarium ks. Tischnera. Rok temu odmówiono grantu na badanie spuścizny ks. Tischnera, grant przyznano natomiast na antologię literatury gejowskiej. Dziś dwóch uczniów Księdza Profesora kierować będzie polską nauką. Chyba dobra zmiana, nie sądzicie?” – napisał na Twitterze Gowin.

Prof. Aleksander Bobko po październikowych wyborach został senatorem. Startował z listy PiS w okręgu rzeszowskim. W wyborach pokonał obecnego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Prof. Bobko funkcję senatora planował łączyć z funkcją rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Teraz prof. Aleksander Bobko będzie musiał zrezygnować z kierowania uczelnią. Jeszcze nie wiadomo, kto go zastąpi.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Prof. Bobko pochodzi z Przemyśla. Z wykształcenia jest informatykiem i filozofem. Studia informatyczne skończył na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, filozofię natomiast na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Aleksander Bobko w latach 2002-2004 był prodziekanem, a w latach 2004-2008 dziekanem Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, następnie prorektorem ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą (2008–2012). Rektorem UR prof. Bobko został w 2012 r.

Prof. Aleksander Bobko jest drugim podkarpackim parlamentarzystą, który objął po wyborach ważne stanowisko w Warszawie. Wcześniej marszałkiem Sejmu został Marek Kuchciński, przewodniczący PiS na Podkarpaciu.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama