Zdjęcie: Materiały Fundacji DKMS

Samorząd Studencki WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej po raz kolejny włączy się w ogólnopolską akcję Helpers’ Generation. Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbędzie się od 18 do 22 kwietnia. Wystarczy zjawić się w patio uczelni i poświęcić kilka minut, aby uratować komuś życie.

Helpers’ Generation to wydarzenie organizowane przez fundacje DKMS w prawie 40 uczelniach w całej Polsce. To już IX akcja, której celem jest powiększenie bazy niespokrewnionych dawców szpiku. Przez 8 lat w polskich uczelniach udało się zarejestrować ponad 100 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Z tego grona 503 osób zostało dawcami faktycznymi i podzieliło się cząstką siebie, dając komuś szansę na życie.

W tym roku po raz kolejny do akcji Helpers’ Generation włączą się studenci i pracownicy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Rejestrację potencjalnych dawców szpiku przeprowadzą przedstawiciele Samorządu Studenckiego pod nadzorem specjalnie przeszkolonych liderów fundacji DKMS.

Akcja Helpers’ Generation w WSPiA potrwa aż 5 dni. Wolontariusze będą czekać na osoby chcące pomóc chorym na białaczkę od środy (18 kwietnia) do piątku (20 kwietnia) w godzinach 10:00-14:00. Dodatkowo w akcję będzie się można włączyć w sobotę i niedzielę (21 i 22 kwietnia) w godzinach 10:00-15:00. Stoisko akcji Helpers’ Generation znaleźć będzie można przed aulą w budynku A.

Akcja Helpers’ Generation co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów i pracowników WSPiA. W ubiegłym roku do bazy DKMS wpisało się prawie 80 osób.

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych, niestety, jest ciągle zbyt mało.

Jak się zarejestrować?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. 

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama