Emeryt to nieatrakcyjny partner biznesowy? Wręcz przeciwnie! To właśnie seniorzy będą decydować o tym, która firma na rynku się utrzyma, a która upadnie, bo okazuje się, że „srebrna gospodarka”, to przyszłość naszego kraju.

[Not a valid template]

 

Od 15 czerwca (środa) rzeszowscy seniorzy będą mogli ubiegać się o Ogólnopolską Kartę Seniora, która łączy się również z Rzeszowską Kartą. Dzięki takiemu połączeniu mieszkańcy 60+ będą mogli korzystać ze zniżek zarówno w stolicy Podkarpacia, jak i w całej Polsce. To ułatwienie, ponieważ seniorzy nie muszą posiadać dwóch osobnych dokumentów, a jedynie tę jedną kartę.

– Karta powstała w trosce o portfel osób starszych, żeby żyło im się lepiej i taniej – podkreśla Łukasz Salwarowski, prezes stowarzyszenia „Manko – Głos Seniora”.

Dla kogo?

Aby otrzymać kartę trzeba mieć ukończone 60 lat i mieszkać na terenie Rzeszowa. Jest ona wydawana bezpłatnie i bezterminowo w trzech punktach na terenie miasta: Wydział Zdrowia Urzędu Miasta (ul. Kopernika 16); siedziba Rzeszowskiej Rady Seniorów (ul. Rynek 7) w pokoju 01, od poniedziałku do piątku w godz.  12-14; NZOZ „Rudek” Gabinety Rehabilitacji (ul. Marszałkowska 15, ul. Rejtana 32, ul. Hetmańska 40A, ul. Szarych Szeregów 5, ul. Pelczara 4/1) w godz. 7-19.

Żeby wyrobić Kartę wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty, wypełnić nieskomplikowany formularz i wówczas „od ręki” będzie można ją otrzymać. Aby była ona ważna, senior musi się na niej podpisać.

Ogólnopolską Kartę Seniora można również nabyć poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego pocztą tradycyjną na adres: al. J. Słowackiego 46/30, 30-018 Kraków.

W przypadku dużego zainteresowania Kartą oraz całym programem przeznaczonym dla seniorów, inicjatorzy są w stanie  zorganizować spotkanie na terenie np. danego osiedla, domu kultury czy klubu seniora.

Będą zniżki

Taką Kartę warto mieć, ponieważ upoważnia ona seniorów do zniżek. – Zniżki mają być odczuwalnie. Minimum to 5 procent, ale są miejsca, gdzie dochodzą one nawet do 40 procent – wyjaśnia Łukasz Salwarowski.

Na terenie Rzeszowa 35 tys. seniorów obecnie może skorzystać 15-procentowego rabatu we wszystkich gabinetach rehabilitacyjnych „Rudek” oraz z 10-procentowego rabatu w kawiarni „Niebieskie Migdały”, która dziś dołączyła do akcji.

W całej Polsce tych miejsc jest zdecydowanie więcej, bo aż 305. A wśród nich są uzdrowiska, sanatoria, domy wczasowe, przychodnie, kawiarnie np. w Zakopanem, Sopocie, Krakowie, Wieliczce, czy Krynicy Zdroju.

Szczegółowa lista punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora będzie dołączana do wydanej karty. Można ją również znaleźć na stronie www.glosseniora.pl.

Jak wygląda rzeszowska Karta, możecie zobaczyć TUTAJ.

Srebrna gospodarka to przyszłość

Każda firma, która przyłączyła się do akcji dostaje certyfikat w postaci naklejki i automatycznie zostaje wpisana do internetowej listy. Warto o tym pamiętać, aby nie dać się oszukać, choć o tym nie ma być mowy.

– To są firmy proseniorskie, które zauważyły, że senior jest ważny i wyjątkowy, dlatego chcą ich docenić. Z drugiej strony, troszczą się również o swój portfel, ponieważ to właśnie ta grupa społeczna w przyszłości będzie decydować o tym, czy dana firma się utrzyma. Gdy senior widzi, że ktoś wychodzi mu naprzeciw, to z większą przyjemnością będzie korzystał z usług danej firmy, i co najważniejsze, zawsze do niej wróci – tłumaczy Łukasz Salwarowski.

W Polsce obecnie jest 7,5 miliona seniorów. Do roku 2050 będzie ich aż 11 mln, co będzie stanowiło 30 procent społeczeństwa.

– Srebrna gospodarka to przyszłość – zaznacza Salwarowski. – Myślenie o seniorze, jako o osobie biednej i nieatrakcyjnej pod kątem biznesowym jest stereotypowe, nieaktualne i nieracjonalne – podkreśla Łukasz Salwarowski.

Według badań to seniorzy będą w przyszłości decydować czy dana gałąź gospodarki, agroturystyki,  czy usług przetrwa czy też nie.

Rzeszów dba o seniorów

Rzeszów o swoich seniorów dba i oprócz Ogólnopolskiej Karty Seniora oferuje im również współpracę z „Rzeszowskim Głosem Seniora”, gdzie doświadczeni mieszkańcy będą mogli publikować swoje teksty dziennikarskie czy fotografie. W planach jest również zorganizowanie w październiku Dnia Seniora, gdzie rzeszowianie 60+ będą mogli skorzystać w wykładów oraz profilaktyki prozdrowotnej.

Natomiast Gabinet Rehabilitacji „Rudek”  już w lipcu rusza z nowym projektem dla seniorów. To dom dziennej opieki medycznej, gdzie podopieczni zostaną powitani śniadaniem, by następnie korzystać z rehabilitacji, zajęć z psychologiem oraz konsultacji z geriatrą. Do dyspozycji seniorów będą również dwa łóżka.

W planach jest, aby dom powstał przy ul. Strażackiej lub Ofiar Katynia. W tej sprawie jeszcze nie podjęto ostatecznej decyzji, choć członkowie Rady Seniora chcieliby, aby otworzono dwa punkty.

Pierwsi podopieczni z domu dziennej opieki medycznej będą mogli skorzystać już 1 października br.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama