Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

„Solidarność” zachęca mieszkańców Rzeszowa do podpisywania się pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele. Podpisy będą zbierane w naszym mieście w najbliższy wtorek.

To już druga próba „Solidarności”, by ograniczyć handel w niedziele. Poprzedni projekt ustawy z 2014 r., który podpisało 115 tys. osób, przepadł w Sejmie. „Solidarność”, która powołała komitet „Wolna Niedziela”, liczy, że tym razem uda jej się przeforsować ustawę. Związkowcy liczą na poparcie rządu PiS.

Autorzy projektu ustawy do końca wakacji muszą zebrać w skali kraju 100 tysięcy podpisów, by  projekt ustawy mógł zostać przekazany do Sejmu. W najbliższy wtorek (9 sierpnia) podpisy będą zbierane w Rzeszowie od godz. 9:00 do 11:00 przy kościele farnym.

– Im więcej podpisów uda nam się zgromadzić, tym większa presja będzie spoczywać na posłach, którzy zdecydują o losie tej niezwykle ważnej dla pracowników handlu ustawy – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ “Solidarność”.

„Solidarność” twierdzi, że celem ustawy jest głównie poprawienie losu polskich pracowników pracujących w handlu, przede wszystkich w hipermarketach. Związkowcy szacują, że zakaz handlu w niedziele objąłby nie tylko 1,5 mln pracowników, ale także kilkaset tysięcy zleceniodawców.

Przeciwko zakazowi są organizacje pracodawców, które uważają, że zakaz doprowadzi do zwolnienia ok. 70 tys. osób.

Projekt ustawy przewiduje szereg odstępstw od zakazu. Nie byłoby go w kolejne dwie ostatnie niedziele w roku kalendarzowym przed Świętami Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przypadającą przed Świętami Wielkanocnymi i w drugą niedzielę lipca.

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązywałby również np. na stacjach benzynowych, w kioskach, sklepach na dworcach autobusowych, kolejowych, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, piekarniach, obiektach infrastruktury kryzysowej, szpitalach, czy szkołach.

Projekt ustawy przewiduje też, że handel w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę byłby dozwolony tylko do godz. 14:00

„Solidarność” w projekcie ustawy umieściła również zapis o konsekwencjach łamania zakazu handlu w niedziele. Groziłaby za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo nawet 2 lata więzienia.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

9 KOMENTARZE

  1. ta… 2 lata więzienia. Solidarność to zdrowe czubki. Ja pracuję w handlu i chcę pracować w niedziele, i niech się odczepią od tego. Mam nadzieje, że to nie przejdzie i nic z tego nie będzie.

  2. Przestańcie pracować i idzcie na bezrobocie. Nie wiem, czy jakaś mądra głowa zdaje sobie sprawę co się stanie z ludzmi którzy mieli pracować w niedziele,a teraz już nie będą musieli.

  3. Zagraniczne sieciówki zarabiają miliony. Nie zbiednieją gdy jeden dzień ludzie sobie odpoczną z rodziną. Kto nie musiał pracować w niedziele gdy sąsiedzi z dziećmi od rana na grilu tego nie zrozumie.

  4. Jaruzelski całe życie pluł na kościół jak pan a gdy umierał to zażyczył sobie księdza do spowiedzi i kościelnego pogrzebu 🙂

    Tu będzie tak samo

  5. Smieszne troszke zbieranie podpisów aby nie pracowac w niedziele w miejscu i o godzinie gdzie wiekszośc ludzi nie bedzie miala jak podpisac ponioewaz beda PRACOWAC 🙂 ciekawee

  6. Sieci francuskie niemiecie angielskie i portugalskie(leclerk, mediamarkt, tesco, biedronki) staszą wzrostem bezrobocia a u siebie mają w niedziele albo całkowicie zamknięte albo znacznie ograniczona sprzedaż. A Polske traktuja jak czarny lud do wydojenia. Polska katolicki kraj a w niedziele przymus pracy a w laickiej Francji sjesta od piątku 13:00

Comments are closed.