Reklama

Spełnią się marzenia muzealników. Muzeum-Zamek w Łańcucie w najbliższych latach wyda prawie 24 mln złotych na najpilniejsze prace konserwatorskie.

[Not a valid template]

 

Zakres prac obejmuje konserwację wszystkich wnętrz drugiego piętra w budynku zamku oraz głównej klatki schodowej, sali balowej, galerii rzeźb i łazienki przy apartamentach chińskich. Pracom konserwatorskim poddanych będzie łącznie 73 pomieszczeń i 18 mebli. Zapisanych cyfrowo zostanie także 230 naczyń kuchennych oraz 222 naczynia toaletowe. Ponadto wykonane zostaną niezbędne prace remontowo-konserwatorskie całego dachu.

Projekt realizowany będzie wspólnie z partnerem norweskim – firmą Bygningsvernsenteret i Aust-Agder z Arendal. Łączny koszt prac szacowany jest na prawie 24 mln zł, z czego 16 mln zł pochodzi z Programu Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Do programu złożono aż 277 wniosków. Po ocenie formalnej do kolejnego etapu – oceny merytorycznej – przeszły tylko 174.

23 stycznia Muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informację, że wniosek po ocenie merytorycznej został umieszczony na liście rankingowej. Projekt przygotowany przez Muzeum uzyskał dofinansowanie jako jeden z 18 finalistów programu.

– Realizacja projektu stanowi ogromne wyzwanie tak organizacyjne jak i finansowe dla Muzeum, bo całość założonych prac musi zostać wykonana do końca pierwszego kwartału 2016 roku – mówi dyrektor Muzeum-Zamku Wit Karol Wojtowicz.

Dzięki pracom konserwatorskim spełnią się liczące dziesiątki lat marzenia muzealników związane z należytym zabezpieczeniem zamku przed opadami atmosferycznymi, kompleksową konserwacją całego drugiego piętra oraz dokończenia konserwacji reprezentacyjnych wnętrz pierwszego piętra. W samym zamku pozostanie do wykonania gruntowny remont stolarki architektonicznej oraz wszystkich elewacji. To tylko część planów na następne lata.

Projekt konserwatorski został zainicjowany i przygotowany – podobnie jak poprzedni dotyczący modernizacji Kasyna, Maneżu i Storczykarni – przez zaledwie kilkuosobowy zespół pracowników Muzeum. Pod nadzorem Muzeum opracowana została odpowiednia dokumentacja. Część jej wykonano nawet z pewnym wyprzedzeniem jeszcze w 2012 roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.