Zdjęcie: Youtube.com / Jezuici - Rekolekcje

Jak szukać prawdy w świecie postprawdy? – na to pytanie odpowie ojciec Wacław Oszajca, polski duchowny katolicki, jezuita, teolog, dziennikarz, publicysta i poeta, który będzie gościł u rzeszowskich Dominikanów.

„Będziemy rozmawiać o poszukiwaniu prawdy w Kościele, życiu i sztuce. Będziemy mieć też niezwykłą przyjemność obcowania z twórczością ojca Wacława, która wprowadzi nas w zupełnie inny wymiar namysłu nad Prawdą” – czytamy na stronie rzeszowskich Dominikanów, którzy zapraszają do siebie na spotkanie z o. Oszajcą, kapłanem Towarzystwa Jezusowego, teologiem, dziennikarzem i poetą. 

Duchowny znany jest z mocnych wypowiedzi. Gdy nie mógł wziąć udziału w głośnej mszy za Bronisława Komorowskiego, byłego prezydenta RP, na łamach „Tygodnika Powszechnego” stwierdził, że „Msza Święta ponad podziałami politycznymi jest wartością samą w sobie. Nawet wtedy, gdy dziękuje się za prezydenturę obfitującą w niechrześcijańskie decyzje”.

„Zamiast tego zaczęliśmy prezydenta Komorowskiego ekskomunikować. Odsuwać od Stołu Pańskiego. Pomiatać nim i osądzać od czci i wiary. Przykład? Wstyd przytaczać, ale oliwy do ognia dolała Rada Prawna Episkopatu pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi” –  mówił wówczas dla „Tygodnika…” o. Oszajca, który dodawał również, że msza dziękczynna należała się również gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu.

Kolejną, dość kontrowersyjną rzeczą była kwestia ubioru duchowych podczas odprawiania mszy świętej.

„Nic by się nie stało, gdyby stali przy ołtarzu nawet w zwykłym garniturze” – mówił o. Oszajca dla natemat.pl. Wypowiedź ta miała związek z decyzją papieża Franciszka, który zrezygnował z drogich strojów, limuzyny i napuszonego języka. Zdaniem duchownego inni księża powinni również brać przykład z głowy Kościoła.

„Przerażające są w naszym Kościele te sztuczne, niby-złote ornaty obszyte złotą nitką. Jak pajace wyglądamy. To niepoważne. Ludzie to widzą i takiemu wystrojonemu proboszczowi nie wierzą, gdy zwraca się do wiernych: 'bracia i siostry'” – dodawał z kolei w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Ojciec Oszajca nie oszczędził nawet przed beatyfikacją dziś już św. Jana Pawła II. „Nie muszę wierzyć, że francuska zakonnica została uzdrowiona za przyczyną Jana Pawła II, tak samo jak nie muszę wierzyć w objawienia w Lourdes: – mówił dla fakt.pl. „Być może jutro okaże się, że to, co my dzisiaj uważamy za cud, jest zjawiskiem naturalnym, mającym swoje naturalne przyczyny” – dodawał.

Spotkanie z o. Oszajcą odbędzie się dziś (12 stycznia) o godz. 19:00 w Antykwariacie u Dominikanów (ul. Dominikańska 15).

(jg)

redakcja@reszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama