okna-pvc-czy-okna-drewniano-aluminiowe

Wybór odpowiedniego typu okien jest jedną z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu budynku. Sprawy nie ułatwia bogata oferta produktów, na które składają się różne typy okien, począwszy od najpopularniejszych okien PCV, poprzez drewniane i aluminiowe, na najnowocześniejszych systemach drewniano-aluminiowych skończywszy.

Wymiana okien na nowe to bardzo ważny element modernizacji budynku. Szczególnie wtedy, gdy zamierzamy zmodyfikować system ogrzewania, np. zamontować pompę ciepła. Wymiana okien czy drzwi na nowe oraz ocieplenie dachu znacząco zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. 

Do najpopularniejszych i najnowocześniejszych typów okien można zaliczyć okna PCV i drewniano-aluminiowe. Oba systemy mają swoje charakterystyczne cechy i zalety, które warto poznać przed zakupem i montażem okien. 

Czym charakteryzują się okna PVC?

Niezaprzeczalnie okna PVC to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku. Ich konstrukcja opiera się przede wszystkim na ramie wykonanej z polichlorku winylu, czyli tworzywa sztucznego, które jest trwałe, łatwe w utrzymaniu i niedrogie. Tego typu stolarka dostępna jest w różnych kolorach. Współczesne konstrukcje profili pozwalają na tworzenie wielkogabarytowych przeszkleń, co pozwala na dopasowanie ich do budynków zaprojektowanych w każdym stylu. 

Zalety okien PVC

  • Trwałość i wytrzymałość – są odporne na korozję, zmiany temperatury i wilgoć, co sprawia, że są trwałe i wytrzymałe.
  • Łatwość w utrzymaniu – są proste w czyszczeniu i konserwacji. Wystarczy je po prostu raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną szmatką, aby pozbyć się kurzu i brudu oraz ewentualnie dokonać okresowej regulacji okuć.
  • Dobra izolacja – okna PVC zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach i zmniejszenie hałasu z zewnątrz.
  • Niski koszt – tego typu stolarka jest stosunkowo tania w porównaniu do innych rodzajów okien, co sprawia, że jest popularnym wyborem dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach budowy lub remontu.

Cechy okien drewniano-aluminiowych

Okna drewniano-aluminiowe to połączenie naturalnego drewna z trwałym aluminium. Takie okna charakteryzują się wysoką estetyką i wytrzymałością. Profile wewnętrzne tego typu okien wykonane są z drewna, a zewnętrzne z aluminium. Daje to wysoką odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV. Tego typu stolarka okienna jest ekskluzywna i funkcjonalna.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zalety okien drewniano-aluminiowych

  • Wysoka estetyka – okna drewniano-aluminiowe są bardzo estetyczne i eleganckie. Drewno nadaje im naturalny, ciepły wygląd, a aluminiowe profile zabezpieczają je przed uszkodzeniem i wpływami atmosferycznymi.
  • Szerokie możliwości kształtowania – profile drewniane i aluminiowe pozwalają na tworzenie przeszkleń o niestandardowych kształtach. Tego typu systemy z powodzeniem można stosować do przeszkleń panoramicznych.
  • Izolacja termiczna i akustyczna – okna drewniano-aluminiowe zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną.
  • Trwałość – aluminiowe profile zewnętrzne są niezwykle trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
  • Połączenie naturalności z nowoczesnością – systemy drewniano-aluminiowe pozwalają na tworzenie wnętrz o naturalnym i ciepłym charakterze, z drugiej strony zewnętrzne profile nadają budynkom nowoczesnego i estetycznego wyglądu.

Przy czym należy wspomnieć o tym, że systemy drewniano-aluminiowe są z reguły droższe niż okna PVC. Z tego powodu to te pierwsze cieszą się dużą popularnością. Ale cena to tylko jeden z czynników, który należy brać pod uwagę.

Okna PVC czy okna drewniano – aluminiowe?

Wybór określonej stolarki okiennej zależy od wielu czynników. Nie zawsze cena jest tym kluczowym argumentem. Wiele zależy od rozwiązań architektonicznych, które w dużym stopniu determinują wybór konkretnego rozwiązania.

Przykład: stylowe wykończeniu domu często oznacza konieczność wykorzystania systemu okien drewniano-aluminiowych. To rozwiązanie najlepsze przy wielkogabarytowych przeszkleniach i niestandardowych kształtach stolarki okiennej.

Okna PVC są natomiast bardziej uniwersalne, trwałe i proste w utrzymaniu. Co ważne, współczesne okna PVC to bardzo szeroka gama produktów, które odznaczają się różnymi parametrami. Dlatego mogą w określonych przypadkach przewyższać konkretne modele okien drewniano-aluminiowych. 

Reklama