Zdjęcie: materiały Rzeszowskich Piwnic

Odniesienia z książki „Tamten Rzeszów” Franciszka Kotuli będą głównym motywem spaceru miejskiego w Rzeszowie. 2 maja rusza nowa edycja wędrówek.

Spacery miejskie pod hasłem „Okno na miasto” organizują Rzeszowskie Piwnice. Jak przypominają organizatorzy, 22 kwietnia br. minęła 40. rocznica śmierci Franciszka Kotuli, uznanego muzealnika i badacza regionu.

„Tamten Rzeszów czyli wędrówka po zakątkach i historii miasta” (wydana w 1985 roku), to jedna z kilkudziesięciu książek autorstwa Franciszka Kotuli. To ta książka będzie głównym motywem i odniesieniem wtorkowego spaceru po mieście w nowej odsłonie.

– Spacer będzie sentymentalną podróżą do dawnego Rzeszowa. Rzeszowa naszych pradziadków, dziadków i rodziców. Rzeszowa jaki pamiętał Franciszek Kotula, który pojawił się tutaj w latach 30. XX w. Wreszcie Rzeszowa Kotuli, którego obserwował, przebadał, wynotował i opisał” – zapowiadają Rzeszowskie Piwnice. 

Uczestnicy spaceru odwiedzą kilka punktów na mapie miasta, które pojawiają się w „Tamtym Rzeszowie” Kotuli. Niech was nie zaskoczą rzeszowskie toponimy: Paniaga, Wygnaniec, Psiarnisko, Rudki, Kalinowszczyzna, Żabnik, Jezioro Bernardyńskie, Małpi Gaj, Czerwona Brama, Wasserturma, Dwie Pompy. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Spacer ma przypomnieć o trwaniu tych nazw w potocznym języku rzeszowian.

„Miejsca te mają swoją nietuzinkową historię, są związane z licznymi osobami je zamieszkującymi, a także miejskimi anegdotami, które przelał nam karty swej książki Kotula, w wielu przypadkach zasłyszane od naocznych świadków tychże, a nawet od ich bohaterów” – wyjaśniają organizatorzy spaceru.

Poprowadzi go we wtorek (2 maja) Jakub Pawłowski, przewodnik Rzeszowskich Piwnic. Spacer rozpocznie się o godz. 10:00. Zbiórka na Rynku, tuż nad wejściem do trasy podziemnej. Udział w spacerze jest bezpłatny.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama